Urlop wypoczynkowy a dyżur lekarza

Pytanie:

"Lekarka zatrudnione w publicznym ZOZ złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy. Jednocześnie zadeklarowała, iż zgodnie z grafikiem stawi się na dyżurze w tym szpitalu o godzinie 15 (zgodnie z umową lekarka pracuje od godz. 7.35 do 15.00). Czy w tej sytuacji pracodawca może wyrazić zgodę na urlop wypoczynkowy i jednocześnie zgodzić się na to by lekarka pełniła dyżur od godz. 15.00 do 7.00 dnia następnego?"

Odpowiedź prawnika: Urlop wypoczynkowy a dyżur lekarza

Oczywiście tak. Zgodnie z przepisem art. 154[2] Kodeksu pracy, urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4, przy czym z ogólnej zasady wynika, iż jeden dzień odpowiada 8 godzinom pracy. Przepis ten stosuje się odpowiednio do pracowników, których dobowa norma pracy jest krótsza - a tak jest w przedstawionym przypadku. Urlopu udziela się więc wyłącznie na liczbę godzin wynikającą z dobowej normy czasu pracy - nie obejmuje więc ona dyżuru. Jeśli pracownica chce pełnic dyżur w tym dniu w którym otrzymała prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego, ma do tego prawo. Za porozumieniem z pracodawcą mogłaby także przenieść na inny termin na mocy porozumienia z pracodawcą.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika