Urlop wypoczynkowy - dwie umowy - sumowanie

Pytanie:

"Jestem zatrudniona u tego samego pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę (każda na pół etatu). Na mocy umowy w podstawowym zatrudnieniu przysługuje mi 26 dni urlopu, w dodatkowym zatrudnieniu tylko 20 dni. Z dniem 30 września rozwiązuję umowę w dodatkowym zatrudnieniu i 1 października przechodzę na cały etat w podstawowym zatrudnieniu. Czy jeżeli w dodatkowym zatrudnieniu wykorzystam do 30 września cały przysługujący mi urlop czyli 20 dni to w podstawowym zatrudnieniu od 1 października będę miała do wykorzystania dalej 26 dni? "

Odpowiedź prawnika: Urlop wypoczynkowy - dwie umowy - sumowanie

Wymiar urlopu jaki przysługuje pracownikowi jest uzależniony od stażu pracy pracownika, a kodeks pracy podaje jego wymiar, w jakim przysługuje pracownikowi. Jest to 18 dni roboczych po roku pracy, 20 dni po 6 latach i 26 dni po 10 latach pracy. Pracownik uzyskuje prawo do urlopu bez względu na to, czy pracuje codziennie, czy tylko w ciągu kilku dni tygodnia. Nie ma znaczenia także czy pracownik pracuje na niepełnym etacie. Dodatkowe zatrudnienie w niczym nie wpływa na sposób liczenia okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Prawo do urlopu pracownik zyskuje co roku (chodzi o rok kalendarzowy). W przypadku, gdy pracownik został zatrudniony na podstawie innej umowy, przysługuje mu nadal jeden urlop. Okresów urlopowych wynikających z dwóch umów o pracę nie łączy się.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika