Usługi doradztwa i reklamowe-stawka Vat

Pytanie:

"Firma nasza korzysta z usług firmy polskiej, która jest przedstawicielem targów w Moskwie. Wystawiają nam fakturę za swoje usługi (wynajmują stoisko, świadczą usługi doradcze). Jaką powinni zastosować stawkę VAT przy wystawianiu dla nas faktury?"

Odpowiedź prawnika: Usługi doradztwa i reklamowe-stawka Vat

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi co do zasady 22%. Od tej zasady przepisy przewidują szereg wyjątków (przypadki opodatkowania stawką 0%, 3%, 7% oraz zwolnienia od podatku). W związku z powyższym dla ustalenia właściwej stawki podatku konieczne jest prawidłowe zakwalifikowanie powyższych czynności. Wydaje się, iż wskazane powyżej usługi należy zakwalifikować jako usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.14) oraz usługi reklamowe (PKWiU 74.4). Jednocześnie zauważyć należy, iż przepisy nie przewidują stawki preferencyjnej ani zwolnienia dla usług wymienionych w dziale 74 PKWiU. Oznacza to, iż usługi powyższe opodatkowane są stawką 22%.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika