Ustalenie ojcostwa dorosłego dziecka
Pytanie:
"Mam 29 lat, pół roku temu dowiedziałem się że mój ojciec nie jest ojcem biologicznym i o tym kto nim jest. Matka powiedziała mi kto jest ojcem biologicznym, nie znam jego dokładnego adresu zamieszkania. Dowiedziałem się że ojciec biologiczny ma żonę i 21- letnią córkę. Nawiązałem z nimi kontakt, z jego córką (podobną do mnie fizycznie, tak jak nikt inny z rodziny) przez portal internetowy. Chciałbym wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa ojca biologicznego. Jestem żonaty, mam jedno dziecko, zarówno żona jak i dziecko noszą moje nazwisko (czyli męża mojej matki), a chciałbym je zmienić na nazwisko ojca biologicznego. Z mężem matki nie jestem emocjonalnie związany, próba kontaktu z ojcem biologicznym wypadła niepomyślnie. Urodziłem się 3.V.79 a matka wzięła ślub 25.XII tego samego roku. Matka oraz ojciec biologiczny zamieszkiwali do momentu porodu w R., a mąż mojej matki przebywał wtedy i pracował w W. i dopiero po porodzie zamieszkali razem. W jakim Sądzie mam złożyć wniosek o odwołanie/ustalenie ojcostwa, oraz o zmianę nazwiska na nazwisko ojca biologicznego dla mnie i mojej rodziny?"
Odpowiedź prawnika: Ustalenie ojcostwa dorosłego dziecka
Z przedstawionego opisu wynika, że urodził się Pan jeszcze przed zawarciem małżeństwa przez Pana rodziców, a zatem Pana ojciec najprawdopodobniej Pana prawnie uznał (informację o uznaniu może Pan sprawdzić w aktach stanu cywilnego). W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności unieważnić uznanie, by prawnie stwierdzić, że mąż matki nie jest Pana ojcem oraz następnie wystąpić o stwierdzenie, że Pana ojcem jest ojciec biologiczny. Jeżeli do uznania nie doszło, może Pan od razu wystąpić o ustalenie ojcostwa.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wprowadza jednak w art. 82 § 2 ograniczenia dla żądania unieważnienia uznania, stanowiąc, że dziecko może z takim żądaniem wystąpić po dojściu do pełnoletniości, nie później jednak jak w ciągu trzech lat od jej osiągnięcia. Zatem powołany wyżej przepis blokuje Panu możliwość wystąpienia do sądu o unieważnienie uznania. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest zwrócenie się do prokuratora z wnioskiem (w którym opisze Pan swoją sytuację, poda argumenty przemawiające za tym, że mąż matki nie jest Pana ojcem i wskaże dowody na ich uzasadnienie, np. dowód z zeznania matki), by ten wystąpił z powództwem o unieważnienie uznania dziecka. Prokurator nie jest bowiem związany trzyletnim terminem i może ze stosownym powództwem wystąpić w każdym momencie.
W sprawach o unieważnienie uznania dziecka prokurator wytaczając powództwo pozywa dziecko oraz mężczyznę, który dziecko uznał, (jeżeli ten nie żyje - kuratora ustanowionego na jego miejsce), a także matkę dziecka, jeżeli ta żyje. Zatem, we wniosku do prokuratora należy wskazać dane tych osób, a także adresy zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że prokurator nie jest obowiązany uwzględnić Pana żądania. Unieważnienie uznania powoduje powrót dziecka do poprzedniego nazwiska, tj. do nazwiska, jakie nosiła jego matka w chwili jego urodzenia (tak: H. Ciepła w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, P(red.), Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2006).
Po unieważnieniu ojcostwa męża matki a także w sytuacji gdy do uznania nie doszło, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie dziecka przez biologicznego ojca (uznanie takie jest dobrowolne - przed sądem opiekuńczym, bądź w urzędzie stanu cywilnego) albo na mocy orzeczenia sądu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ojciec biologiczny nie jest zainteresowany dobrowolnym uznaniem Pana, a zatem powinien Pan wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie ojcostwa. Z powództwem takim należy zwrócić się do sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania Pana, bądź właściwego dla miejsca zamieszkania ojca biologicznego (a więc do sądu rejonowego właściwego dla okręgu, w którym mieszka Pan lub w którym mieszka ojciec biologiczny). W obu przypadkach należy podać adres ojca. W powództwie powinien Pan wnieść o nadanie nazwiska ojca biologicznego. Po przeprowadzeniu tej procedury, o zmianę nazwiska w urzędzie stanu cywilnego powinna wystąpić Pana żona oraz dzieci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?