Ustalenie ojcostwa - zgoda matki

Pytanie klienta:

""Czy matka może odmówić ustalenia ojcostwa, gdy w dokumentach dziecka funkcjonuje sformułowanie ojciec nieznany, nie pozostaje ona w żadnym związku z ojcem dziecka i nie chce by przysługiwały mu prawa rodzicielskie? Czy sąd może zmusić kobietę do wyrażenia zgody na badania dziecka, mające na celu ustalenie ojcostwa?""

Odpowiedź prawnika:

Zgoda matki jest potrzebna na uznanie dziecka. Nie jest natomiast wymagana na ustalenie ojcostwa przez sąd, a takie powództwo może wytoczyć m. in. domniemany ojciec dziecka. Ojciec będzie musiał udowodnić, iż obcował z matką w okresie koncepcyjnym, czyli nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu prze urodzeniem się dziecka. Jeśli tego nie dokona, pozostaje możliwość przeprowadzenia innych dowodów. Jednakże na pobranie krwi dziecka potrzebna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej matki. W razie odmowy sąd może zarządzić pobranie krwi od dziecka, ale tylko wtedy, gdy w okolicznościach sprawy dobro dziecka tego wymaga. Sama odmowa nie jest jednak obojętna dla wynika postępowania. Sąd oceni, jakie znaczenie jej nadać. Przeszkody w przeprowadzeniu dowodu z badania krwi, stwarzane przez matkę, mogą być podstawą, opartego na domniemaniu faktycznym, ustalenia sądu zgodnego z twierdzeniami strony przeciwnej.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.