Ustalenie stopnia winy w spowodowaniu wypadku
Pytanie:
"Jeżeli w przypadku kolizji drogowej zachodzi obustronna wina, to na jakiej zasadzie należy ustalać procentowy udział w szkodzie? Czy będzie o tym decydował rodzaj wykroczenia?"
Odpowiedź prawnika: Ustalenie stopnia winy w spowodowaniu wypadku
Należy przyjąć, że w powyższej sytuacji ustalenie stopnia, w jakim dane osoby przyczyniły się do powstania kolizji drogowej, będzie miało na celu ustalenie wysokości odszkodowania, do którego będzie zobowiązany każdy z nich. Zgodnie bowiem z przepisami kodeksu cywilnego, w razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody osoby mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych. Do ustalenia wysokości odszkodowania każdej z osób uczestniczących w kolizji konieczne będzie więc określenie szkody, a także ustalenie czy pomiędzy zdarzeniem a powstałą szkodą zachodzi związek przyczynowy. Następnie trzeba określić jaki jest stopień przyczynienia się osób uczestniczących w kolizji do jej powstania. Jeżeli bowiem jedna z osób przyczyniła się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia przez drugą osobę ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Ustalając więc stopień przyczynienia się obydwu stron do kolizji trzeba wziąć pod uwagę nie tylko winę leżącą po obu stronach, ale także okoliczności, w jakich powstała kolizja. Rodzaj wykroczenia nie będzie decydował automatycznie o stopniu, w jakim osoby uczestniczące w kolizji przyczyniły się do jej powstania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?