Ustalenie wysokości kapitału początkowego
Pytanie:
"W sierpniu 2002 r. złożyłam w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych indywidualny wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Wniosek bez zastrzeżeń został przyjęty. Od stycznia 2003 r. podjęłam pracę. Czy należy o tym powiadomić ZUS, jeżeli tak to w jakiej formie? W jakim terminie powinnam uzyskać informację z ZUS o wysokości ustalonego kapitału początkowego? "
Odpowiedź prawnika: Ustalenie wysokości kapitału początkowego
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS wartość kapitału początkowego ustala się na dzień wejścia w życie ustawy, czyli na dzień 1 stycznia 1999 r. uwzględniając oczywiście kolejne waloryzacje. Dla ustalenia kapitałun początkowego ma znaczenie staż ubezpieczenowego, który określa się w pełnych latach, jednak jeżeli ubezpieczony ma więcej niż 6 miesięcy tego stażu ponad pełne lata, staż ten zaokrągla się w górę. Jeżęli więc podjęta przez Panią praca spowodowała, staż Pani powiększył się co najmniej o 6 miesięcy (od stycznia w chwili obecnej upłynęło zresztą więcej niż 6 miesięcy), to powinna Pani o tym poinformować ZUS, z racji korzyści dla Pani. Z drugiej strony obliczenie kapitału początkowego w momencie, gdy nie byłą Pani ubezpieczona (nie posiadała Pani zatrudnienia) mogło odbyć się tylko na podstawie Pani wniosku. Kiedy jest Pani osobą pracującą ustalenie Pani kapitału początkowego jest obowiązkiem ZUS, który powinien być zrealizowany do roku 2006. Proszę nadto pamiętać, iż skoro podjęła Pai zatrudnienie, to musiała Pani być zgłoszona do ubezpieczenia przez swojego pracodawcę. Nie zaszkodzi jednak poinformowanie ZUS o tym fakcie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?