Ustalenie zameldowania lokatora pod danym adresem
Pytanie:
"Jaka jest podstawa prawna do sprawdzenia, czy osoba przebywająca bardzo często w budynku, awanturująca się, wybijająca szyby innym lokatorom w budynku, dokonująca kradzieży (ciągle umarzanych), grożąca zabiciem, itd. jest w nim zameldowana, posiada tytuł prawny do przebywania w tym lokalu i korzystania z mediów tego budynku? "
Odpowiedź prawnika: Ustalenie zameldowania lokatora pod danym adresem
Jedynym sposoben na sprawdzenie, czy osoba ta jest zameldowana w konkretnym lokalu byłby wgląd do zbiorów meldunkowych. Nie jest to jednak możliwe. Bowiem organy prowadzące zbiory meldunkowe, zbiór PESEL oraz ewidencję wydanych i utraconych dowodów osobistych, na pisemny wniosek zainteresowanej osoby, są zobowiązane wydać, w formie zaświadczenia, pełny odpis przetworzonych danych dotyczących tej osoby. Jednak dane ze zbiorów meldunkowych, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych udostępnia się, o ile są one niezbędne do realizacji ich ustawowych zadań, tylko następującym podmiotom: 1) organom administracji publicznej, sądom, prokuraturze, 2) organom Policji, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Wojskowym Służbom Informacyjnym, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, 3) organom kontroli skarbowej i wywiadu skarbowego. Poza tym dane te mogą być udostępnione: 1) innym państwowym i komunalnym jednostkom organizacyjnym oraz podmiotom - w zakresie potrzebnym dla realizowania zadań publicznych określonych w przepisach prawa, 2) osobom i jednostkom organizacyjnym - jeżeli wykażą w tym interes prawny, 3) jednostkom organizacyjnym - jeżeli po ich wykorzystaniu w celach badawczych, statystycznych, badania opinii publicznej lub rynku, dane te zostaną poddane takiej modyfikacji, która nie pozwoli na ustalenie tożsamości osób, których dane dotyczą, 4) innym osobom i podmiotom - jeżeli uwiarygodnią one interes faktyczny w otrzymaniu danych i za zgodą osób, których dane dotyczą. Wynika z tego, że albo musiałaby się Pani wykazać interesem prawnym, albo interesem faktycznym, jednak w tym drugim przypadku konieczne jest jeszcze uzyskanie zgody osoby, której dane dotyczą. Proszę też pamiętać, iż osoba o której mowa w pytaniu może być gościem innego lokatora budynku, przebywanie więc nie zawsze musi być poparte tytułem prawnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?