Ustanowienie pełnomocnika procesowego
Pytanie:
"Czekam na drugą rozprawę rozwodową. Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu. Jaki czas przed rozprawą mogę wynająć adwokata i czy muszę to zgłosić do prowadzącego sędziego? Czy mogę bez powiadamiania przyjść na rozprawę z adwokatem?"
Odpowiedź prawnika: Ustanowienie pełnomocnika procesowego
Zasadą jest, że strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej jego czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy. W toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone również ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu. Nie ma przeszkód do tego by ustanowić pełnomocnika przed rozprawą jak i w trakcie jej trwania. Zgłoszeniu podlega tylko pełnomocnictwo ustne, udzielone zaś w formie pisemnej jest ujawniane wobec Sądu poprzez przedstawienie jego treści Sądowi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?