Utrata pracy a przerwa w płaceniu alimentów
Pytanie:
"Jak długi okres zarobkowania bierze pod uwagę sąd ustalając wysokość alimentów na dziecko podczas procesu rozwodowego (zarobki z ostatnich trzech, sześciu, dwunastu miesięcy)? W wypadku gdy płacący alimenty traci pracę, czy istnieje okres przerwy, karencji w płaceniu alimentów? "
Odpowiedź prawnika: Utrata pracy a przerwa w płaceniu alimentów
Zakres świadczeń alimentacyjnych został określony w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym bardzo ogólnikowo, a konkretyzacja wysokości świadczenia alimentacyjnego należy do sądu, który w wyroku orzekającym rozwód orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Zakres świadczeń alimentacyjnych, zgodnie z art.135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego do zapłaty świadczeń alimentacyjnych. Zatem sąd nie jest skrępowany żadnym sztywnym okresem zarobkowania przy określaniu wysokości świadczeń alimentacyjnych, a wysokosć alimentów nie stanowi żadnej określonej z góry części zarobków zobowiązanego, wysokość świadczenia alimentacyjnego nie może bowiem przekraczać usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka). W razie utraty pracy przez zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych, zobowiązany może żądać zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego, z uwagi na fakt, iż zmniejszyły się jego możliwości majątkowe i zarobkowe, jednak utrata pracy nie powoduje automatycznego zwolnienia z obowiązku zapłaty świadczeń alimentacyjnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?