Utworzenie kapitału zapasowego

Pytanie klienta:

""Zgromadzenie wspólników (jeden wspólnik) spółki z o.o. chce podjąć uchwałę o zobowiązaniu się wspólników do dokonania wpłat na kapitał zapasowy. Czy dokonanie wpłat na kapitał zapasowy wiąże się z koniecznością zapłaty jakiś podatków?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), za opodatkowaną zmianę umowy spółki uważa się przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zatem wpłata jedynego wspólnika na kapitał zapasowy, która jednak nie byłaby uznana za dopłatę, nie będzie powodować konsekwencji w PCC.

Dokonanie wpłat na kapitał zapasowy będzie również neutralne z punktu widzenia podatku dochodowego (nie będzie stanowiło przychodu) tak dla spółki, jak i dla wspólnika. W szczególności, w przypadku dokonywania wpłat przez udziałowców spółki na kapitał zapasowy, wpłaty te - zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie stanowią dla spółki źródła przychodu.

Należy jednak wskazać, iż sam charakter wpłat na kapitał zakładowy nie jest w praktyce jednoznaczny i jeśli wpłaty te zostałyby uznane za dopłaty, skutki podatkowe będą inne (w szczególności wystąpi PCC).

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.