Uzasadnienie postanowienia
Pytanie:
"Przed sądem rejonowym zakończyło się postępowanie o podział majątku dorobkowego. Uczestnik postępowania nie zgadza się z postanowieniem sądu. W jakim terminie może się od niego odwołać? Czy może złożyć wniosek o uzasadnienie postanowienia?"
Odpowiedź prawnika: Uzasadnienie postanowienia
Uczestnik postępowania ma prawo zażądać od sądu sporządzenia uzasadnienia postanowienia.
Tryb sporządzania uzasadnień jest różnie uregulowany w zależności od formy ogłoszenia postanowienia. Jeżeli postanowienie wydane zostało na posiedzeniu niejawnym, a uczestnikowi przysługuje środek zaskarżenia, sąd z urzędu doręcza postanowienie wraz z uzasadnieniem. Jeżeli postanowienie wydane zostało na posiedzeniu jawnym, a uczestnikowi przysługuje środek zaskarżenia (jak w tym wypadku), sąd uzasadnia postanowienie na wniosek uczestnika, złożony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia. Jeżeli jednak uczestnik postępowania był obecny na posiedzeniu i po ogłoszeniu postanowienia zrzekł się jego doręczenia, sąd nie przesyła postanowienia, ani go nie uzasadnia.
Na postanowienia sądu orzekające co do istoty sprawy, przysługuje apelacja, którą wnosi się do sądu, który wydał postanowienie w terminie dwóch tygodni od dnia ogłoszenia postanowienia, a jeżeli uczestnik nie był obecny podczas ogłoszenia, w terminie dwóch tygodni od doręczenia postanowienia. Na inne postanowienia niż orzekające co do istoty sprawy, w wypadkach wskazanych w ustawie, przysługuje zażalenie, które wnosi się do sądu, który wydał to postanowienie w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia, a jeżeli uczestnik nie był obecny podczas ogłoszenia, w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?