Uzasadnienie żądania obniżenia alimentów

Pytanie:

"Jakie powinno być uzasadnienie wniosku o obniżenie alimentów? Proszę o podanie podstawy prawnej."

Odpowiedź prawnika: Uzasadnienie żądania obniżenia alimentów

Zgodnie z art. 135 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Trzeba jednak pamiętać, że sąd nakładając obowiązek alimentacyjny w określonej wysokości bierze pod uwagę nie tylko rzeczywistą wysokość faktycznych zarobków bądź też czystego dochodu z majątku, ale także świadczenia uzupełniające wynagrodzenie podstawowe (premie, dodatki, tzw. trzynasta pensja, nagroda jubileuszowa itp.) oraz niewykorzystane możliwości majątkowe o ile są one realne. W związku z tym uzasadnieniem żądania obniżenia alimentów może być właśnie zmniejszenie możliwości zarobkowych np. utrata pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tesciowa 2012-12-22 19:17:18

    moj tatus zwolnil sie z pracy i podal to jako powod do obnizenia mu alimentow. bo tesciowa bogata. teraz czekam na "sprawiedliwy" wyrok


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika