Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli w danej sytuacji nie stosuje się domniemania z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, że ojcem dziecka jest mąż matki, dane dotyczące ojca wpisuje się tylko w wypadku uznania dziecka lub sądowego ustalenia ojcostwa. Obie te sytuacje są wykluczone, gdyż dziecko urodziło się martwe. Przepisy wyraźnie stanowią, iż uznanie dziecka po jego śmierci jest niemożliwe oraz że ani matka, ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić do sądu z żądaniem ustalenia ojcostwa po śmierci dziecka.
W tej sytuacji wpisuje się do aktu urodzenia dziecka jako imię ojca - imię wskazane przez przedstawiciela ustawowego dziecka (czyli w tej sytuacji – matkę), a w braku takiego wskazania - jedno z imion zwykle w kraju używanych oraz jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe - nazwisko matki z odpowiednią adnotacją w rubryce „Uwagi”. Nie jest możliwe wpisanie nazwiska biologicznego ojca.
Pozostaje ewentualna możliwość dochodzenia swoich praw osobistych na podstawie art. 23 i 24 Kodeksu Cywilnego. Być może umożliwi to np. umieszczenia nazwiska ojca na nagrobku.