Użyczenie rzeczy leasingowanej

Pytanie:

"Posiadam tytuł własności (umowa leasingowa) na przedmiot leasingu. Użyczyłem go osobie trzeciej nieodpłatnie na podstawie umowy użyczenia, która stwierdzała zwrot użyczonych rzeczy w określonym terminie co nie nastapiło. Leasingodawca nie wyraził zgody na użyczenie w/w przedmiotu. Osoba, która wzięła w użyczenie przedmiot nie chce go zwrócić dobrowolnie, mimo że tak stanowi umowa użyczenia. Czy na podstawie posiadanych dokumentów prokurator może wydać nakaz zwrotu przedmiotu użyczenia, czy musi odbyć się rozprawa sądowa, jeśli tak to z jakiego powództwa i jak długo trzeba by czekać na wyrok jeśli występuje spółka cywilna przeciwko innej spółce cywilnej?"

Odpowiedź prawnika: Użyczenie rzeczy leasingowanej

Na wstępie należy wskazać, że przedmiot umowy leasingowej nie stanowi własności korzystającego, lecz stanowi własność finansującego. Korzystający z rzeczy nie może także oddać jej osobie trzeciej bez zgody finansującego. Jeżeli pomimo zgody finansującego, korzystający oddał tą rzecz np. na podstawie umowy użyczenia, stanowi to podstawę do wypowiedzenia przez finansującego umowy leasingu. Prokurator nie ma uprawnień do wydania nakazu zwrotu rzeczy oddanej w użyczenie. Fakt, iż finansujący nie wyraził zgody na oddanie rzeczy leasingowanej osobie trzeciej nie stanowi podstawy do unieważnienia tej umowy. Skutki jej zawarcia oraz wykonania muszą być oceniane według prawa cywilnego. W tej sytuacji przysługuje Państwu roszczenie o zwrot rzeczy oddanej w użyczenie. Ponieważ dwie strony umowy są przedsiębiorcami, sprawa będzie mogła być rozpatrywana w trybie postepowania w sprawach gospodarczych zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego. Postępowanie w sprawach gospodarczych charakteryzuje się szybkością wydania nakazu wydania rzeczy. Nie można jednak obiektywnie ocenić okresu, w którym nakaz taki zostanie wydany.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ideal 2013-01-05 12:58:23

    Leasingobiorca powinien wystąpić o przejęcie leasingu ze wskazaniem przejmującego leasing. Lecz wszystko zależy od banku czy zgodzi się na takie rozwiązanie. Słyszałem że w przypadku trwania umowy powyżej 24 miesięcy powinien się zgodzić.

  • Wojtek 2011-11-23 13:41:44

    Witam, mam pytanie odnośnie należności, które jest mi dłużny dłużnik. ma kilka pojazdów w leasingu, czy można wnioskowoać o przejęcie tych przedmiotów??? czy one traktowane sa jako jego własność???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika