Użyczenie samochodu spółce cywilnej

Pytanie:

Jestem współwłaścicielem w spółce cywilnej. Posiadam samochód, który chcę przekazać do firmy na użytkowanie, ale nie jako aport. Czy może być umowa użyczenia i kogo wypisać biorącego w użyczenie, mojego wspólnika, czy nas obydwóch? A może przekazanie powinno się odbyć na innej zasadzie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 862 kodeksu cywilnego, jeżeli wspólnik zobowiązał się (lub zobowiąże) wnieść do spółki rzecz tylko do używania, do wykonania tego zobowiązania stosuje sie odpowiednio przepisy o najmie. W analizowanej sytuacji lepiej określic jakąkolwiek - najniższą odpłatnośc za korzystanie z samochodu, gdyż w przeciwnym wypadku - z punktu widzenia podatkowego - możliwość używania samochodu bezpłatnie będzie przychodem po stronie wspólników, jako świadczenie nieodpłatne. Można więc podpisać umowę najmu samochodu. Umowa powinna być zawarta z jednej strony przez Pana - jako właściciela samochodu, a z drugiej przez drugiego wspólnika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: