VAT przy sprzedaży mieszkań

Pytanie:

"Spółka z o.o. zajmuje się zakupem nowych mieszkań od deweloperów i następnie ich sprzedażą. Część mieszkań została kupiona w 2008 r., a część teraz. Mieszkania spółka kupuje ze stawką VAT 7%. Jaką należy zastosować stawkę VAT przy sprzedaży mieszkań przez spółkę w okresie poniżej 2 lat od zakupu i w okresie powyżej 2 lat od zakupu?"

Odpowiedź prawnika: VAT przy sprzedaży mieszkań

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: 

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, 
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak stanowi art. 2 pkt 14 wskazanej ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Zatem, jeśli spółka nabywa lokale od dewelopera (i nie dokonuje ulepszeń przekraczających 30% wartości początkowej), to pierwsze zasiedlenie następuje z chwilą sprzedaży przez dewelopera. Następnie dalsza sprzedaż lokalu przed upływem 2 lat jest opodatkowana VAT (odpowiednio stawką 22 lub 7 proc. - właściwą dla obiektów budownictwa mieszkaniowego), natomiast sprzedaż po 2 latach jest co do zasady zwolniona z VAT. Podatnik, który będzie sprzedawał nieruchomość po okresie dłuższym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia, będzie mógł zdecydować, czy chce transakcję zwolnić, czy opodatkować. Wybór opodatkowania możliwy jest wyłącznie w sytuacji, gdy sprzedawca i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Wymagane jest też złożenie odpowiedniego oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy nieruchomości przed dniem sprzedaży. Strony zgodnie potwierdzą w nim zamiar opodatkowania transakcji, wskazując m.in. swoje dane, datę zawarcia transakcji i adres położenia obiektu będącego jej przedmiotem.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika