Wady istotne i nieistotne dzieła

Pytanie:

"Jakie jest kryterium rozróżnienia między wadami istotnymi i nieistotnymi dzieła przy umowie o dzieło, jakie uprawnienia z rękojmi wynikają, jeżeli wada okazuje się nieistotna?"

Odpowiedź prawnika: Wady istotne i nieistotne dzieła

Rozważając instytucję rękojmi przy umowie o dzieło należy rozróżnić wady istotne dzieła oraz wady nieistotne. Przyjmuje się w judykaturze oraz w doktrynie, że wady dzieła są istotne, jeżeli wskutek ich wystąpienia dzieło jest niezdatne do określonego w umowie użytku, ze względu na to, że nie posiada cech umożliwiających jego eksploatację (np. niesprawne urządzenie). Pozostałe wady dzieła należy traktować jako nieistotne. W przypadku wad nieistotnych powstaje uprawnienie zamawiającego do żądania obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. W celu ustalenia zakresu obniżenia konieczne jest porównanie wartości dzieła dotkniętego wadami i wartości dzieła bez wad, oczekiwanego przez zamawiającego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika