Wartość przedmiotu sporu i opłata za pozew o zniesienie nieodpłatnej służebności gruntowej
Pytanie:
"Chcę wnieść pozew o usunięcie służebności gruntowej, która była ustanowiona nieodpłatnie. Jak należy wówczas opłacić pozew i jaka będzie wartość przedmiotu sporu?"
Odpowiedź prawnika: Wartość przedmiotu sporu i opłata za pozew o zniesienie nieodpłatnej służebności gruntowej
Wskazujemy, że wartość przedmiotu sporu określa się zgodnie z art. 19 i nast. kodeksu postępowania cywilnego ( dalej kpc). Ponieważ w tym wypadku służebność ustanowiona została nieodpłatnie, sugerujemy przy opłacaniu pozwu (opłata ta zależy bowiem od wartości przedmiotu sporu) dokonać opłaty podstawowej w wysokości 30 zł. Przypominamy bowiem, że pozew powinien być należycie opłacony. Brak opłaty jest brakiem formalnym, którego nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie powoduje zwrot pozwu.Reprezentowany jest również pogląd, że w przypadku ustanowienia służebności przechodu i przejazdu bez wynagrodzenia dla potrzeb postępowania sądowego należy jednak przyjąć wysokość wynagrodzenia za korzystanie ze służebności- stworzyć sytuację, jak gdyby służebność była ustanowiona za wynagrodzeniem i wskazać stosowną kwotę jako wartość przedmiotu sporu, a następnie od niej wyliczyć kwotę opłaty. Opłata wyniesie 5 % wartości przedmiotu sporu, czyli zgodnie z art. 22 kpc sumy świadczeń za jeden rok.
Nawet bowiem, gdyby sąd uznał przyjętą wartość za nieodpowiadającą prawdzie, w myśl art. 25 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego może on na posiedzeniu niejawnym sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda i zarządzić w tym celu dochodzenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?