Warunki uznania związku za konkubinat

Pytanie:

Kiedy związek między kobietą a mężczyzną uznaje się za konkubinat. Czy majątek w postaci lokat, nieruchomości nabyty ze środków w 100% tylko jednego z nich ulega wspólnemu podziałowi?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Według powszechnego rozumienia konkubinatem jest związek kobiety i mężczyzny, którzy w świetle prawa swojego związku nie zalegalizowali, czyli nie zawarli małżeństwa, mimo że w rzeczywistości (faktycznie) łączy ich podobna więź jak małżonków (wspólnota duchowa, fizyczna i gospodarcza). W świetle prawa polskiego konkubinat nie wywołuje w sferze majątkowej takich skutków jak zawarcie małżeństwa (nie powstaje zatem w trakcie trwania konkubinatu tzw. majątkowa wspólność ustawowa). Dlatego przedmioty nabyte tylko przez jednego z konkubentów ze środków wyłącznie do niego należących stanowią w całości jego własność. Problem ewentualnych rozliczeń powstaje dopiero, gdy do nabycia określonego przedmiotu dochodzi przez oboje konkubentów lub ze środków wspólnie od nich pochodzących. W takich sytuacjach w piśmiennictwie przyjęło się odpowiednio stosować regulacje, dotyczące wspólników spółki cywilnej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

wiktor

28.12.2010 18:41:39

Re: Warunki uznania związku za konkubinat

siedem lat zylem w konkubinacie,Razem sie dorobilismy domu, ktory wzielismy za obopolna zgoda, splacamy kredyt, przepisalem na konkubine firme, i jest taka sytuacja, ze ja wg prawa nie mam nic. Ostatnio konkubina zrobila mnie w bambucha , wziela dziecko wyjechala do swojej matki dom dala do sprzedazy. Ja zostalem goly i wesoly...czy mam szanse cokolwiek uratowac z naszego wspolnego dobytku.? Nie mam rachunku ale mam swiadkow iz sam wykanczalem dom od stanu developerskiego az po zamieszkanie...

marzena

28.2.2010 14:45:22

Re: Warunki uznania związku za konkubinat

czy moge opiekować sie konkubętem i pobierać zasiłek pielęgnacyjny

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY