Zniesławienie funkcjonariuszy publicznych a Warunkowe umorzenie postępowania karnego
Pytanie:
"Jestem oskarżony o zniesławienie funkcjonariuszy publicznych i inne. W trakcie postępowania prokuratorskiego, złożyłem do prokuratora pismo, aby umorzono warunkowo wobec mnie postępowanie karne (zachodzi taka mozliwość). Niestety - prokurator nie przychylił się do mojej prośby, bo dostałem wezwanie na I rozprawę przed sądem karnym. Czy już przed sądem mogę ponowić swoją prośbę o warunkowe umorzenie? Jeśli tak, to kiedy to należy zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Zniesławienie funkcjonariuszy publicznych a Warunkowe umorzenie postępowania karnego
Warunkowe umorzenie postÄ™powania jest instytucjÄ… której materialno prawne przesÅ‚anki reguluje kodeks karny. Jednak wydanie orzeczenia o warunkowym umorzeniu postÄ™powania należy do wyÅ‚Ä…cznej kompetencji sÄ…du, a nie prokuratora.
Tak więc prokuratora nie miał prawnej możliwości przychylić się do Pańskiej prośby. Jeżeli spełnione są przesłanki warunkowego umorzenia postępowania prokurator może jedynie zamiast aktu oskarżenia sporządzić i skierować do sądu wniosek o takie umorzenie. Sąd może jednak uznać, że warunkowe umorzenie postępowania i nie jest uzasadnione, wtedy kieruje sprawę na rozprawę a wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie zastępuje akt oskarżenia. Oskarżony nie ma możliwości skorzystania z tej instytucji poprzez złożenie wniosku w trakcie postępowania sądowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?