Zwolnienie lekarskie a zwolnienia grupowe
Pytanie:
"Czy zwolnienie lekarskie chroni przed zwolnieniem grupowym, a jeśli nie, to jaka forma nieobecności może uchronić przed wypowiedzeniem w tej formie?"
Odpowiedź prawnika: Zwolnienie lekarskie a zwolnienia grupowe
Zwolnienie lekarskie skutkuje usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie minął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Podobny przepis znajduje się w tzw. ustawie o zwolnieniach grupowych. Okres, po upływie którego pracodawca uprawniony jest do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, odnosi się do niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby i trwa:
-
dłużej niż 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
-
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
W tym drugim przypadku okres, po którym pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia wynosi więc 33 dni (gdy pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe) oraz okres pobierania zasiłku chorobowego, który wynosi 6 miesięcy (9 miesięcy w przypadku gruźlicy).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?