Weksel in blanco bez deklaracji wekslowej

Pytanie:

"Klient podpisał weksel in blanco, ale bez deklaracji. Jakie niedogodności mogą nas spotkać w momencie zakwestionowania przez klienta wysokości kwoty wypisanej przez nas na wekslu?"

Odpowiedź prawnika: Weksel in blanco bez deklaracji wekslowej

Z chwilą podpisania weksla in blanco, pomiędzy wystawiającym weksel (dłużnikiem) a osobą której weksel jest wręczany rodzi się porozumienie dotyczące sposobu wypełnienia weksla. Może ono przybrać formę pisemną (jeśli strony spiszą to porozumienie) i wówczas jest ono deklaracją wekslową. Brak deklaracji (pisemnego dokumentu) nie oznacza, iż pomiędzy stronami nie powstało takie porozumienie - strony mogą się bowiem umówić, że weksel ma zabezpieczać spłatę określonego zadłużenia lub że może dotyczyć tego konkretnego stosunku prawnego. Brak jakichkolwiek porozumień (tak naprawdę niezmiernie rzadko spotykany), prowadzi do uznania, że dłużnik tak bardzo ufa wierzycielowi, iż nie ustala żadnych wymagań dotyczących wypełnienia weksla. W niniejszej sytuacji nie doszło do sporządzenia dokumentu, nie wyklucza to jednak zawarcia porozumienia ustnego. Strony mogły bowiem ustalić, iż dłużnik wystawi weksel in blanco na zabezpieczenie wierzytelności powstałej z danej, konkretnej umowy sprzedaży. Jeśli wierzyciel naruszy postanowienia takiego porozumienia, dłużnik (wystawca weksla) będzie mógł w toku postępowania sądowego korzystać ze wszelkich środków dowodowych by wykazać, że weksel nie został wypełniony przez wierzyciela zgodnie z porozumieniem. Niewłaściwe wypełnienie weksla nie uniemożliwia dochodzenia wierzytelności wekslowej, ale ogranicza ją do granic wyznaczonych przez porozumienie. Oczywiście czasem udowodnienie przez dłużnika niezgodności może okazać się to bardzo utrudnione, dlatego też najbezpieczniej jest zawsze sporządzać deklarację wekslową.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika