Kiedy można domagać się zwrotu weksla in blanco

Pytanie:

"Kontrahent żąda ode mnie podpisania nowej deklaracji wekslowej. W ciągu trzyletniej współpracy podpisałam już 2 weksle i dwie deklaracje wekslowe (zmieniały się umowy), żadna nie została zwrócona. Kontrahent zapytał mnie na podstawie jakich przepisów domagam się zwrotu starych weksli, bo w prawie wekslowym nie ma takiego zastrzeżenia czy obowiązku. 1. Czy kontrahent musi mnie poinformować, dlaczego chce nową deklarację wekslową? 2. Czy może chcieć podpisania nowej deklaracji wekslowej bez weksla i jakie to ma dla mnie znaczenie (skutki)? 3. Czy istnieją przepisy, które mówią, na jakiej postawie mogę domagać się zwrotu poprzednich weksli lub kontrahent ma obowiązek mi je odesłać? 4. Czy ma mi odesłać same weksle czy wraz z deklaracjami?"

Odpowiedź prawnika: Kiedy można domagać się zwrotu weksla in blanco

Deklaracja wekslowa jest rodzajem umowy zawieranej w sytuacji, w której jedna ze stron wystawia weksel „in blanco”. W deklaracji wekslowej strony określają zasady wypełniania weksla „in blanco”. Z istoty deklaracji wekslowej jako umowy, wynika konieczność dojścia do porozumienia obu stron. Nie ma możliwości jednostronnej zmiany jej postanowień. Z tego względu kontrahent powinien Panią poinformować o przyczynach, dla jakich chce dokonać zmiany deklaracji. Oczywistym jest, iż może Pani odmówić podpisania nowej deklaracji. Podpisanie nowej deklaracji bez wystawiania kolejnego weksla może mieć ten skutek, iż kontrahent będzie mógł wypełnić któryś z posiadanych już weksli zgodnie z treścią nowej deklaracji. Jeżeli nowa deklaracja ma zastąpić poprzednio podpisaną, w treści deklaracji powinien znaleźć się zapis, w którym strony rozwiązują poprzednio podpisaną deklarację wekslową. Zwrotu poprzednich weksli może się Pani domagać, jeżeli odpadnie podstawa, dla których zostały wystawione. W szczególności jeżeli zaspokoi Pani roszczenia, które zostały zabezpieczone wekslowo. Zwrotu weksli można się domagać na podstawie przepisów ogólnych dotyczących wykonania zobowiązań. Ponadto, jeżeli weksle zostałyby wypełnione, zapłata weksla może nastąpić wyłącznie na rzecz prawnego posiadacza weksla. Wraz z zapłatą weksla wierzyciel wekslowy powinien przekazać go płacącemu dłużnikowi wekslowemu. Wydanie dokumentu weksla jest jednym ze sposobów wskazujących na wypełnienie zobowiązania. Zwrot weksla nie musi nastąpić wraz ze zwrotem deklaracji.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika