Obowiązek zwrotu weksla
Pytanie:
"Czy odbiorca weksla ma obowiązek zwrócić go po ustaniu wszelkich roszczeń i zakończeniu np. współpracy? 1. Spłacenie kredytu w banku? Bank po wielokrotnych moich prośbach zwrócił mi weksel. 2. Kontrahent, z którym zakończyłam rok temu współpracę (saldo \"0\"). Nie zwrócił weksla. Czy istnieje jakiś wzór pisma na wydanie weksla? Jakich środków przymusu można użyć, gdy ktoś odmówi wydania weksla albo powie, że zagubił?"
Odpowiedź prawnika: Obowiązek zwrotu weksla
Weksel w obrocie gospodarczym pełni różne funkcje. Jedną z nich jest funkcja zabezpieczająca. W takich przypadkach weksel może być wystawiany w celu pokrycia ewentualnych roszczeń jednej ze stron umowy. Jeżeli odpadnie podstawa, dla której został wystawiony weksel (zostanie spełnione zobowiązanie, które było zabezpieczone wekslem) celowym staje zwrócenie weksla jego wystawcy. W ten sposób wystawca może mieć pewność, ze weksel nie zostanie puszczony w obieg i nie będzie z niego zobowiązanym. Przyjmuje się, iż zwrot weksla wystawcy jest jednym ze sposobów wyrażenia anulowania zobowiązania z weksla. Zatem, jeżeli zobowiązanie zabezpieczone wekslem zostanie spełnione, wystawca ma prawo żądać zwrotu weksla, od osoby której został on powierzony na zabezpieczenie. Jeżeli osoba ta odmawia wydania weksla, wystawca może wystąpić do sądu z powództwem o wydanie weksla.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?