Wezwanie do uiszczenia zaliczki na opinię biegłego
Pytanie:
"Mój syn (15 lat), jadąc na swoim skuterze, został potrącony przez motocykl. Prokurator oskarżył go, że jest winny. Podczas prowadzenia przez prokuratora postępowania zażądałem powołania biegłego, ale prokurator - mimo zalecenia prokuratora nadrzędnego - biegłego nie powołał. Na rozprawie w sądzie ponownie zażądałem powołania biegłego. Sąd mi przesłał po rozprawie pismo, z którego wynika, że mam wpłacić 1000 zł tytułem opłaty za biegłego, a jeżeli nie zapłacę, to ściągną to przez egzekucję. Czy sąd może coś takiego zrobić? Czy mam jakieś prawo złożyć zażalenie na tę decyzję?"
Odpowiedź prawnika: Wezwanie do uiszczenia zaliczki na opinię biegłego
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2001 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad ustalania kosztów postępowania w sprawach nieletnich (Dz.U. 2001 r., Nr 90, poz. 1009) do wydatków w postępowaniu w sprawach nieletnich w zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym lub w postępowaniu karnym. Do powoływania biegłych stosuje się przepisy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym.
Zgodnie z art. z art. 1304 § 1 kpc. strona, która wnosi o podjęcie czynności połączonej z wydatkami, obowiązana jest uiścić zaliczkę na ich pokrycie w wysokości i terminie oznaczonym przez sąd. Przepis art. 1304 § 5 kpc stanowi, że w razie nieuiszczenia zaliczki sąd pominie czynność połączoną z wydatkami. Jednakże przepis ten nie stoi na przeszkodzie przeprowadzeniu tej samej czynności już z urzędu, gdy strona nie wpłaci zaliczki. Wtedy koszt tymczasowo ponosi Skarb Państwa. Wejdzie on w skład ogólnych kosztów postępowania, którymi – co do zasady – obciąża się rodziców lub inne osoby zobowiązane do alimentacji nieletniego albo samego nieletniego, chyba że ze względu na warunki materialne i osobiste tych osób uzna za celowe odstąpienie od obciążenia ich kosztami w całości lub w części. Te koszty mogą być ściągnięte w drodze egzekucji.
Z taką sytuacją mamy do czynienia w pytaniu – strona (czyli Pan – rodzice są stronami w postępowaniu sprawach nieletnich) złożyła wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, zatem sąd wezwał do uiszczenia zaliczki w wysokości 1000 zł. Sąd najwyraźniej doszedł do wniosku, że dowód należy przeprowadzić nawet gdyby Pan zaliczki nie uiścił. Wtedy tymczasowo koszt opinii poniesie Skarb Państwa, natomiast sąd i tak Pana nimi obciąży w ramach zasądzenia od Pana – jako rodzica – kosztów postępowania w sprawach nieletnich. Te koszty – jeśli ich Pan dobrowolnie nie uiści – będą mogły być ściągnięte w drodze przymusowej egzekucji.
Na decyzję o wezwaniu do uiszczenia zaliczki nie przysługuje zażalenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?