Wezwanie świadka do prokuratury

Pytanie:

"W dniu dzisiejszym (23.04.07 r.) otrzymałam wezwanie do stawienia się w Prokuraturze Rejonowej w miejscowości oddalonej o 300 km od mojego miejsca zamieszkania, jako świadka, na dzień 26.04.07 r. Jest to po pierwsze bardzo daleko, po drugie nie wiem o przesłuchanie, w jakiej sprawie jestem wezwana, po trzecie pracuję i wymagałoby to nagłego urlopu, po czwarte mam już zaplanowany ten dzień w sferze zawodowej (prowadzę własną działalność - mam spotkania z klientami zaplanowane na ten dzień). Wezwanie za trzy dni dezorganizuje zupełnie moje plany zawodowe. Czy mogę być przesłuchana w miejscu zamieszkania przez miejscową Prokuraturę? Jakich czynności powinnam dokonać, aby to było możliwe? Czy obowiązują Prokuraturę jakieś terminy do wezwań, czy może wzywać świadka niemalże z dnia na dzień? "

Odpowiedź prawnika: Wezwanie świadka do prokuratury

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Przepisy nie określają, w jakim czasie przed wyznaczonym terminem do prokuratury powinien być wezwany świadek. Świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu.

Na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu wydalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem, można nałożyć karę pieniężną w wysokości do 3 000 złotych. Jeżeli rzeczywiście jest Pani trudno wyjechać w opisywanym w pytaniu dniu, można skontaktować się z prokuratorem i spróbować ustalić dogodniejszy termin przesłuchania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika