Wielokrotne wydłużanie terminu załatwienia sprawy

Pytanie klienta:

""W styczniu złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy dla budynku jednorodzinnego. Gmina już po raz trzeci przesuwa termin rozpatrzenia wniosku tym razem na koniec czerwca (powołując się na brak planu zagospodarowania przestrzennego i dużą ilość złożonych wniosków).Czy gmina ma do tego prawo (powołuje się na art.36 par.1 KPA)? Czy mogę ewentualnie domagać się przyspieszenia postępowania albo odszkodowania? Jak długo gmina może jeszcze zwlekać z wydaniem decyzji? ""

Odpowiedź prawnika:

Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej -nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Jeżeli organ nie załatwi sprawy w powyższym terminie (także na skutek okoliczności niezależnych od organu) obowiązany jest powiadomić o tym stronę podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Jeżeli organ nie załatwi sprawy w terminie (w tym także w dodatkowym, nowym terminie), stronie postępowaniu służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Z powyższego wynika, iż gmina może w uzasadnionych przypadkach przedłużyć termin rozpatrzenia sprawy. Natomiast za niezgodne z prawem należałoby uznać ciągłe przedłużanie terminu, odwlekanie sprawy.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.