wierzytelność spoza masy upadłości

Pytanie:

Czy można, w postępowaniu upadłościowym, potrącić wierzytelność, która nie należy do masy upadłości?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Warto wspomnieć o orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1994 r. (I CRN 149/94), zgodnie z tezą którego, przepisy art. 34 i nast. Prawa upadłościowego (aktualnie 93 i nast.) o potrąceniu w postępowaniu upadłościowym stosuje się wyłącznie do potrącenia między wierzytelnością do upadłego i taką wierzytelnością upadłego, która należy do masy upadłości. Jeżeli natomiast potrącenie następuje między wierzytelnością wierzyciela a taką wierzytelnością upadłego, która nie należy do masy upadłości, odbywa się ona na ogólnych zasadach (art. 498-505 Kodeksu cywilnego).



 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY