Wierzytelność zabezpieczona hipoteką a układ

Pytanie:

"Czy wierzytelność zabezpieczona hipoteką przymusową kaucyjną może wejść do układu, jeżeli wpis został dokonany dnia 1 sierpnia, na podstawie wniosku z dnia 20 stycznia, a układ został otwarty 15 marca? Układ nadal nie został zatwierdzony, jeszcze nie odbyło się posiedzenie wierzycieli. Wpis został dokonany na podstawie nieprawomocnego nakazu zapłaty."

Odpowiedź prawnika: Wierzytelność zabezpieczona hipoteką a układ

Art. 46 postępowania układowego stanowi, iż wciągnięciu na listę nie ulegają wierzytelności, które nie są objęte postępowaniem układowym. Jednak § 2 tego artykułu stanowi, iż wierzytelności, zabezpieczone hipoteką, w rejestrze lub prawem zastawu, mogą być wciągnięte na listę wierzytelności, jeżeli wierzyciel zrzeknie się tego zabezpieczenia. Wynika z tego, iż istnieje możliwość wciągnięcia wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, zastawem lub „w rejestrze”, jeżeli wierzyciel zrzeknie się tego zabezpieczenia. Dotyczy to każdego rodzaju hipoteki i zastawu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika