Właściwość komornika a miejsce zamieszkania.
Pytanie:
"Posiadam mieszkanie, w którym jestem zameldowany na stałe, jednak od lat w nim nie mieszkam. W rzeczywistości mieszkam w innym mieście u rodziny, gdzie też jestem zameldowany na pobyt czasowy, (od 2007 r.). Obecnie przeciwko mnie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne dotyczące alimentów, w związku z wnioskiem matki dzieci. Nie mam zaległości oraz płacę terminowo alimenty. Egzekucję prowadzi komornik sądu w miejscowości, w której nie mieszkam. Czy mogę wnieść o przeniesienie postępowania egzekucyjnego do komornika w moim miejscu zamieszkania? Jeśli tak to do kogo kierować taki wniosek, do komornika, czy do sądu, w którym egzekucja jest prowadzona. Czy właściwym do prowadzenia postępowania egzekucyjnego w związku z alimentami jest komornik w miejscu rzeczywistego zamieszkania,( zameldowanie czasowe) czy w miejscu zameldowania na pobyt stały, (pomimo nie zamieszkiwania pod tym adresem)? Czy mogę wnieść o przeniesienie postępowania egzekucyjnego do komornika w moim miejscu zamieszkania? Jeśli tak to do kogo kierować taki wniosek, do komornika, czy do sądu, w którym egzekucja jest prowadzona? "
Odpowiedź prawnika: Właściwość komornika a miejsce zamieszkania.
Co do zasady, komornik działa na obszarze swojego rewiru komorniczego. Właściwość miejscowa komornika, zależy od sposobu egzekucji. Jeżeli więc wierzyciel będzie wnosił np. o:
-
egzekucje z ruchomości, wówczas właściwy będzie komornik miejsca, w którym one się znajdują (np. w mieszkaniu dłużnika);
-
egzekucję z wynagrodzenia za pracę - właściwy będzie komornik miejsca (rzeczywistego) zamieszkania dłużnika (a nie miejsce zameldowania);
-
egzekucja z nieruchomości - właściwy będzie komornik miejsca położenia nieruchomości.
W jednym wniosku egzekucyjnym można wskazać kilka sposobów egzekucji, a w związku z tym możliwe jest, iż w tym samym okręgu dłużnik wykonuje pracę, posiada ruchomości (lub nieruchomości) - wówczas wskazując np. egzekucję z ruchomości i z wynagrodzenia za pracę - właściwy będzie komornik miejsca zamieszkania dłużnika.
Istnieje również możliwość dowolnego wyboru komornika na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Zgodnie z tym przepisem, wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru komorniczego.
Wierzyciel, dokonując wyboru komornika, składa wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji oświadczenie na piśmie, że korzysta z prawa wyboru komornika. Komornik wybrany przez wierzyciela nie może odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji, dokonania zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań.
Należy również wskazać na przepis art. 1081 kodeksu postępowania cywilnego zgodnie, z którym jeżeli egzekucja dotyczy alimentów lub renty mającej charakter alimentów, wierzyciel, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji, nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji, ani majątku dłużnika, z którego ma być prowadzona. W takim wypadku uważa się, że wniosek dotyczy wszystkich dopuszczalnych sposobów egzekucji, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Wniosek o wszczęcie egzekucji można zgłosić również do komornika sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela.
Jak więc wynika z powyższego, dłużnik nie ma prawa wyboru komornika. Może Pan jedynie skontaktować się z wierzycielem i poprosić aby ten skorzystał z prawa wyboru komornika i zmienił komornika na właściwego ze względu na rzeczywiste miejsce Pańskiego zamieszkania. Nie jest jednak wykluczone, iż dlatego zajął się tą sprawa komornik miejsca w którym znajduje się Pańska nieruchomość lokalowa, albowiem wierzyciel mógł wnieść o egzekucję z nieruchomości, a w tym przypadku egzekucja musi być prowadzona wyłącznie przez komornika właściwego ze względu na położenie nieruchomości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?