Właściwość miejscowa dla dochodzenia praw z weksla

Pytanie:

"Jednym pozwem chcę dochodzić zapłaty weksla solidarnie od wystawcy weksla i poręczyciela. Kwota należności głównej z weksla wynosi 290.000,-zł, pozwani mają siedziby w różnych miejscowościach w różnych województwach. Czy można dochodzić jednym pozwem w postępowaniu nakazowym roszczenia od dwóch pozwanych, a właściwość sądu określić miejscem siedziby spółki pozwanego\" nr 1\" - wystawcy weksla?"

Odpowiedź prawnika: Właściwość miejscowa dla dochodzenia praw z weksla

 W razie wytoczenia powództwa przeciwko kilku osobom, dla których właściwe są inne sądy, wybór sądu należy do powoda. Możliwe jest więc pozwanie dłużników przed sądem właściwym dla jednego z nich, czyli przed sądem miejsca zamieszkania/siedziby dłużnika. W postępowaniu nakazowym istnieją jednak szczególne przepisy dotyczące właściwości sądu. Zgodnie z nimi, jeśli pozywa się łącznie kilku zobowiązanych z weksla (lub czeku), nakaz może być wydany przez sąd miejsca płatności weksla lub właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego lub czeku. Wybór nadal należy do powoda, ale następuje on nie miedzy sądami właściwymi według siedzib dłużników, lecz między sądem miejsca płatności a sądem siedziby wystawcy weksla. Jeżeli dokument weksla nie określa miejsca płatności, to uważa się za nie miejsce wymienione obok nazwiska wystawcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika