Właściwość miejscowa sądu a meldunek

Pytanie klienta:

""Gdzie należy złożyć pozew o rozwód? W miejscu stałego zameldowania czy tymczasowego? ""

Odpowiedź prawnika:

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, iż powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Jest to pojęcie oderwane od meldunku i oznacza miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Meldunek jest instytucją prawa administracyjnego, a nie cywilnego, i może co najwyżej pomóc w określeniu, gdzie znajduje się miejsce zamieszkania. Nie przesądza jednak o nim. Może się zdarzyć, że ktoś posiada stały meldunek w miejscowości X, ale jego miejscem zamieszkania jest miejscowość Y, gdyż tam właśnie przebywa i zamierza tam pozostać.

W przypadku spraw o rozwód powództwo należy wytoczyć tylko przed sąd, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.