Połączenie spraw a właściwość rzeczowa sądu

Pytanie:

"Rejonowy sąd pracy połączył dwie sprawy o różnych sygnaturach do wspólnego rozpoznania i wyrokowania. Wartość przedmiotu sporu po połączeniu przewyższa 75 000 złotych. Czy rejonowy sąd pracy ma prawo połączyć dwie sprawy (toczące się między tymi samymi stronami) o różnych sygnaturach do wspólnego rozpoznania i wyrokowania, jeżeli po połączeniu spraw wartość przedmiotu sporu przekracza 75 000 złotych? "

Odpowiedź prawnika: Połączenie spraw a właściwość rzeczowa sądu

Zgodnie z art. 219 kodeksu postępowania cywilnego Sąd może zarządzić połączenie kilku oddzielnych spraw toczących się przed nim w celu ich łącznego rozpoznania lub także rozstrzygnięcia, jeżeli są one ze sobą w związku lub mogły być objęte jednym pozwem. Toczące się sprawy były najwidoczniej ze sobą w związku. Dlatego doszło do ich połączenia. Połączenie jest czynnością tylko techniczną ułatwiającą sądowi rozpoznanie obu spraw, które mogłyby się toczyć niezależnie. Nie ma wpływu na właściwość rzeczową z uwagi na wartość przedmiotu sporu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika