Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi nie będącemu osobą fizyczną wytacza się według miejsca ich siedziby. Jeżeli działalność gospodarczą pracodawca prowadzi jako osoba fizyczna, to miejsce zamieszkania określa się wedle miejsca zamieszkania pracodawcy (strony umowy cywilnoprawnej - dzieło).
Pamiętać należy, że powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, jako też o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sąd miejsca jej wykonania (gdy nie wytacza się wedle właściwości ogólnej - czyli miejsca zamieszkania pozwanego). W sprawach z zakresu prawa pracy powyższa regulacja nie ma zastosowania wobec regulacji § 1 art. 461 kodeksu cywilnego, który stanowi, że powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy. Taka sytuacja zajdzie jeśli dochodzone będzie również powództwo o ustalenie, ze łącząca strony umowa o dzieło ma cechy umowy o pracę, a zatem jest wykonywana w ramach pracowniczego stosunku pracy.
Zatem właściwym sądem powinien być sąd cywilny a nie sąd pracy. Poza tym w kwestii ewentualnych doręczeń to obowiązuje uregulowanie stanowiące, że pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego na podstawie odrębnych przepisów, doręcza się na adres podany w rejestrze, chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń. Jeżeli ostatni wpisany adres został wykreślony jako niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy i nie zgłoszono wniosku o wpis nowego adresu, adres wykreślony jest uważany za adres podany w rejestrze.