Wniosek gminy o stwierdzenie nabycia spadku

Pytanie:

"Gmina chce ustalić spadkobierców, jakie kroki musi powziąć, co należy najpierw zrobić, aby, jeżeli ich nie ma, np. mogła to przejąć?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek gminy o stwierdzenie nabycia spadku

Zgodnie z art. 935 kodeksu cywilnego, w przypadku braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania. Konieczne jest w tym celu uzyskanie przez gminę stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym spadkodawcy. W celu uzyskania stwierdzenia nabycia spadku, gmina musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Gmina będzie legitymowana do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, wyłącznie w sytuacji, gdy istnieje realna możliwość dziedziczenia spadku przez gminę. Do wniosku należy dołączyć dowód, że nie ma innych spadkobierców ustawowych lub testamentowych. W celu ustalenia, czy są inni spadkobiercy ustawowi należałoby przeprowadzić odpowiednie “poszukiwanie”. Pomocne mogą się tutaj okazać akta stanu cywilnego, wskazujące na ewentualnych spadkobierców zmarłego (dzieci, małżonka, dalszych krewnych). Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego dowodem braku innych spadkobierców może być zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkodawcę. W zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome, a więc o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi oraz o testamentach spadkodawcy. Jeżeli wezwanie nie zostanie złożone lub jeżeli sąd nie uzna zapewnienia, stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie. Jeżeli spadkobiercy nie zgłoszą się, po upływie 6 miesięcy sąd może wydać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pracownik socjaln 2012-10-25 08:40:40

    Witam, Jestem pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. W roku 2012 zmarła nasza podopieczna, nie mająca męża ani dzieci. ośrodek Pomocy Społecznej wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Wydział Udostepniania Danych o stwierdzenie czy zmarła osoba ma rodzeństwo bądż zstępnych. Otrzymaliśmy odpowiedz iż takich osób nie ma. Wiem że jeżeli nie ma żadnej rodziny, która mogłaby przejąć spadek, dziedziczy Gmina. Jednakże moje pytanie dotyczy: Czy to Urząd Gminy musi zwrócić się z wnioskiem do Sądu o nabycie spadku, czy też to może być Ośrodek Pomocy Społecznej, ponadto skąd taki wniosek pobrać? Z góry dziekuję o odpowiedz. pracownik socjalny


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika