Wniosek o odroczenie grzywny

Pytanie klienta:

""Dostałem wezwanie o uzupełnienie wniosku o odroczenie zapłaty grzywny. Mam m.in. dostarczyć oświadczenie o stanie majątkowym. Proszę o informację co należy podać w takim oświadczeniu i czy mając wspólnotę majątkową podaję tylko 50% tego co mam? Czy jest jakaś minimalna wartość majątku, którą należy podać? ""

Odpowiedź prawnika:

Kodeks karny wykonawczy stanowi, iż sąd może odroczyć ściągnięcie grzywny albo rozłożyć ją na raty na czas nie przekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie, jeżeli natychmiastowe jej ściągnięcie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat. Na powyższej podstawie należy stwierdzić, iz takie oświadczenie majątkowe powinno wskazywać zarobki, dodatkowe dochody, posiadane nieruchomości oraz wartościowe ruchomośći. Wszystko to po to, aby umożliwić sądowi dokonanie prawidłowej oceny sytuacji finansowej skazanego, która mogłaby uzasadniać odroczenie zapłaty grzywny. Składając takie oświadczenie powinien Pan zaznaczyć, iż Pana i Pana małżonkę łączy wspólność majątkowa małżeńska. Powinien Pan także wskazać i opisać składniki majątkowe, które wchodzą w skład Pana majątku odrębnego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.