Wniosek o odwołanie pełnomocnika

Pytanie:

"Jestem powodem w sprawie cywilnej, proces jest w toku. Pełnomocnik pozwanego reprezentuje go bez odpowiedniej podstawy umocowania. Dla potwierdzenia mojego twierdzenia sąd w innej sprawie cywilnej o sygn. XYZ, wydał postanowienie w całości znoszące postępowanie w sprawie XYZ, podważając umocowanie pełnomocnika. Czy w związku z tym mogę wnieść wniosek o odsunięcie pełnomocnika pozwanego w aktualnie toczącym się procesie? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o odwołanie pełnomocnika

Pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Adwokat i radca prawny, a także rzecznik patentowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa. Sąd może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. W toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu.

Dopiero po spełnieniu jednego ze wskazanych powyżej wymogów sąd będzie uważał daną osobę za pełnomocnika. Z treści pytania nie wynika, że sąd postąpił niezgodnie z powyższymi warunkami. Pozostaje więc stwierdzenie, że brak umocowania wynika z tego, że pełnomocnictwo zostało sfałszowane. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której sąd nie zauważy, iż podpis na pełnomocnictwie lub odpis pełnomocnictwa nie są autentyczne. Sąd może samodzielnie zbadać pismo lub skorzystać w tym zakresie z opinii biegłego. Dopuszczalne jest też zgłoszenie wniosku, zarzutu wobec autentyczności pełnomocnictwa, przez stronę przeciwną. Zarzut ten musi być jednak uprawdopodobniony przez stronę. Takie uprawdopodobnienie może być też związane z powołaniem się strony przeciwnej (tu: powoda) na fakt, iż w innym postępowaniu dotyczącym tego samego mocodawcy ta sama osoba, która go reprezentowała nie miała umocowania. Warto przy tym wskazać, iż nienależyte umocowanie pełnomocnika powoduje nieważność postępowania, a także może stanowić podstawę wznowienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika