Wniosek o przymusowe badanie psychiatryczne

Pytanie:

"Kto może wystąpić i do kogo z wnioskiem o skierowanie na przymusowe badania psychiatryczne świadka, będącego jednocześnie oskażycielem posiłkowym i osobą poszkodowaną, jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, a nawet dowody świadczące o zaburzeniach psychicznych i osobowości, mogących mieć wpływ na właściwy przebieg śledztwa? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o przymusowe badanie psychiatryczne

Zgodnie z postanowieniam kodeksu postępowania karnego, jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić. Decyzja w tym zakresie należy więc do sądu lub prokuratora. Warto pamiętać, że ocena dowodu dostarczonego przez takiego świadka i tak będzie należeć tylko do sądu, a zadaniem psychologa jest jedynie przedstawienie po przeprowadzeniu stosownych badań opinii co do osobowości świadka, a w szczególności co do jego rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania spostrzeżeń. Przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa może być - a niekiedy nawet jest - wręcz obowiązkiem sądu. Musi to być jednak uzasadnione okolicznościami sprawy, wskazującymi na istnienie uzewnętrznionych (a zwłaszcza odpowiednio udokumentowanych) wątpliwości, mogących świadczyć o możliwości występowania u świadka zaburzeń.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • użytkownik 2019-10-12 23:34:34

    Mam brata,który wyrządził mi wiele krzywd.Podejrzewam chorobę psychiczną, Co mam robić,gdzie się udać żeby wszczęto leczenie?

  • bezradna 2015-01-01 23:32:28

    Prawodawstwo w tym zakresie jest martwe. Mam podobnś sytuację - mąż jest chory psychicznie,a le nie chce się leczyć. Zaczłą mi grozić śmiercią. Przebywa w tej chwili w areszcie już miesiąc i nadal nie przeprowadzono chociażby podstawowego badania psychiatrycznego, mimo że prokurator otrzymał dokumenty potwierdzające badanie męża. Nie chę, żeby go karano, tylko żeby był leczony, a prokurator twierdzi, że biegli orzekną o poczytalności lub jej braku. Wg profesora psychiatrii mąż może być poczytalny, ale chory psychicznie. I tak tkwię w martwym punkcie...

  • bw 2011-12-05 12:30:44

    sądy lekceważą badanie psychiatryczne, choć mają ku temu powody, tj. grożby i próba spowodowania śmierci drugiej osoby, podcięcie kabli w aucie. Wszystko ładnie wygląda na papierze, a ofiara musi bronic sie sama, mimo, ze ustąpi, opusci dom to oprawca i tak ie daje spokoju a sprawa toczy sie juz 2 lata, bo albo sąd odwoła sparwe albo poda datę rozprawy, która wypada w niedzielę:-),takie polskie prawo i broń się samemu i czemu sie dziwic,ze są samosądy, inaczej nie można w tym kraju.sprawa sie toczy, jest podejrzenie choroby psychiatrycznej a sąd nie skierował na badania, to c o ofiara przemocy ma biegać i starac sie dla sądu o papierek od psychiatry,ciekawe jak to ma zrobić, oprawce wziac za rekę i zaprowadzic do lekarza.nie wierze w sprawiedliwość, bynajmniej sądu hrubieszowskiego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika