Wniosek o przymusowe badanie psychiatryczne

Pytanie klienta:

""Kto może wystąpić i do kogo z wnioskiem o skierowanie na przymusowe badania psychiatryczne świadka, będącego jednocześnie oskażycielem posiłkowym i osobą poszkodowaną, jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, a nawet dowody świadczące o zaburzeniach psychicznych i osobowości, mogących mieć wpływ na właściwy przebieg śledztwa? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z postanowieniam kodeksu postępowania karnego, jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić. Decyzja w tym zakresie należy więc do sądu lub prokuratora. Warto pamiętać, że ocena dowodu dostarczonego przez takiego świadka i tak będzie należeć tylko do sądu, a zadaniem psychologa jest jedynie przedstawienie po przeprowadzeniu stosownych badań opinii co do osobowości świadka, a w szczególności co do jego rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania spostrzeżeń. Przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa może być - a niekiedy nawet jest - wręcz obowiązkiem sądu. Musi to być jednak uzasadnione okolicznościami sprawy, wskazującymi na istnienie uzewnętrznionych (a zwłaszcza odpowiednio udokumentowanych) wątpliwości, mogących świadczyć o możliwości występowania u świadka zaburzeń.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.