Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na podstawie art. 160 kpc strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia. Będzie to ponowne rozważenie przez ten sam skład sądu zasadności stanowiska wyrażonego w podważanym zarządzeniu. Jeżeli argumenty przekonają sąd, może on wydać postanowienie zmieniające zarządzenie.
Odwołanie to nie należy do środków odwoławczych i w razie jego odrzucenia z powodu uchybienia terminu stronie nie przysługuje zażalenie. Także na postanowienie sądu, którego przedmiotem jest sprostowanie lub odmowa sprostowania protokołu, nie służy już zażalenie.
Istnieje jednak przepis art. 380 kpc, który stanowi, iż sąd drugiej instancji, na wniosek strony, rozpoznaje również te postanowienia sądu pierwszej instancji, które nie podlegały zaskarżeniu w drodze zażalenia, a miały wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Można zatem w ewentualnej apelacji zawrzeć wniosek o rozpatrzenie przez sąd odwoławczy postanowienia o odmowie sprostowania protokołu.