Wnioski dowodowe w postępowaniu karnym
Pytanie:
"Jako oskarżony dostałem z Sądu akt oskarżenia. Czy w odpowiedzi na przedmiotowy akt, na który mam zamiar się ustosunkować mogę od razu dołączyć swoje dowody w sprawie, których wcześniej nie ujawniałem (opinie, przytoczyć wyroki sądu i etc.), oraz wnioskować o przesłuchanie świadków i etc.?"
Odpowiedź prawnika: Wnioski dowodowe w postępowaniu karnym
Zgodnie z przepisem art. 338 § 1 k.p.k., jeżeli akt oskarżenia odpowiada warunkom formalnym, prezes sÄ…du zarzÄ…dza dorÄ™czenie jego odpisu oskarżonemu, wzywajÄ…c go do skÅ‚adania wniosków dowodowych w terminie 7 dni od dorÄ™czenia mu aktu oskarżenia. Jeżeli akt oskarżenia zawiera wniosek, o którym mowa w art. 335 § 1 (a wiÄ™c wniosek o skazanie bez rozprawy – przyp. red.), jego odpis dorÄ™cza siÄ™ ujawnionemu pokrzywdzonemu.
Zgodnie z powyższym może Pan już w tym czasie skÅ‚adać wnioski dowodowe w tym terminie, co nie oznacza, że w późniejszym czasie nie bÄ™dzie Panu już można skÅ‚adać żadnych wniosków dowodowych. Przepis ten ma na celu jedynie przyspieszenie postÄ™powania a termin wskazany ma charakter wyÅ‚Ä…cznie instrukcyjny. To, które wnioski dowodowe, czy też dokumenty, które Pan przedÅ‚oży zależy wiÄ™c de facto od Pana samego - to Pan kreuje swojÄ… liniÄ™ obrony w sprawie.
Natomiast zÅ‚ożenie pisemnej odpowiedzi na akt oskarżenia jest uznawane za uprawnienie oskarżonego, sÄ…d nie może wiÄ™c od Pana żądać takiej odpowiedzi. Treść Pana pisemnej odpowiedzi nie bÄ™dzie jednak uznana za dowód w sprawie i nie zastÄ…pi PaÅ„skich wyjaÅ›nieÅ„ – o ile bÄ™dzie chciaÅ‚ Pan skÅ‚adać wyjaÅ›nienia na rozprawie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?