Wpływ separacji faktycznej na majątek wspólny

Pytanie:

"Małżeństwo od kilku lat pozostaje w separacji faktycznej. Nie ustalono rozdzielności majątkowej, w skład majątku wspólnego wchodzą m.in. działka ogrodowa i dom letniskowy, którymi mąż dysponuje całkowicie, korzystając z nich wraz z konkubiną. Na protesty żony odpowiada wulgarnie. Czy i jakie przepisy prawne mają zastosowanie w rozwiązaniu takiej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Wpływ separacji faktycznej na majątek wspólny

W świetle obowiązującego prawa, separacja faktyczna (nie stwierdzona orzeczeniem sądu) nie rodzi żadnych skutków w stosunkach majątkowych małżeńskich. Dopiero sądowe orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. W związku z powyższym zastosowanie znajdą przepisy dotyczące stosunków majątkowych małżeńskich. Zakładając, że między Państwem istnieje ustawowa wspólność majątkowa i działka z domkiem letniskowym należy do Państwa majątku wspólnego (nie jest np. podarunkiem od rodziców męża), trzeba uznać, że zgodnie z art. 36 par.1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, są Państwo zobowiązani do współdziałania w zakresie zarządu tym majątkiem. Zachowanie męża jest więc nieuprawnione, ma Pani takie samo prawo do korzystania z nieruchomości jak mąż.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika