Wprowadzenie zakazu palenia na klatce schodowej

Pytanie:

W prywatnej kamienicy niektórzy mieszkańcy palą papierosy na klatce schodowej. Czy można wprowadzić zakaz palenia papierosów na klatce schodowej? Jakie przepisy to regulują?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ograniczenia w paleniu wyrobów tytoniowych reguluje ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. 1996 Nr 10 poz. 55). Ustawa wprowadza ograniczenia w paleniu wyrobów tytoniowych (poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi) w:

 • w zakładach opieki zdrowotnej

 • w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,

 • w pomieszczeniach zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej, a w małych, jednoizbowych lokalach gastronomicznych - poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami.

Ponadto rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż w/w miejsca przeznaczone do użytku publicznego, jako strefy wolne od dymu tytoniowego.

Przepisy te nie dotyczą zatem prywatnych budynków mieszkalnych. W nich ograniczenia można wprowadzić nie na mocy przepisów powszechnie obowiązujących, ale na mocy postanowień np. regulaminu wspólnoty mieszkaniowej lub umowy najmu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

margerita

24.6.2011 22:36:46

Re: Wprowadzenie zakazu palenia na klatce schodowej

Mieszkam na parterze w bloku,co gorsza jest to mieszkanie szczytowe, schodzą się tu wszystkie szmendki, a więc i wszelkiej maści palacze. Nie mogę otworzyć okna w okresie największych upałów bo cały dym tytoniowy wlatuje mi do mieszkania.Ponadto niektórzy sąsiedzi kopcą w klatkach, że można "siekierę zawiesić". Nie pomagają żadne uwagi, ani prośby bo są to tak zuchwali bohaterowie, którzy uważają, że im wszystko wolno, jak więc można mówić o jakimś wspólnym porozumieniu dobrosąsiedzkim, mając do czynienia z takimi ludzmi. Kulturalni palacze nie stoją ludziom pod oknami, a takich jest mniejszość i tu należy im się pochwała. Ta większośc jest poprostu niereformowalna i tylko odpowiednio wysoką karą można ich nauczyć jakiegokolwiek szacunku dla drugiego czlowieka. Niech nikt więc nie mówi o jakim kolwiek ograniczaniu ich praw bo gdzie są prawa nas niepalących to nam się je ogranicza.

marek

14.12.2010 17:7:33

Re: Wprowadzenie zakazu palenia na klatce schodowej

ma, troche pokory czlowieku jak nie mozesz chociaz chwili bez papierosa wytrzymac- zapal w domu, nie truj innych

teresa

25.11.2010 10:24:55

Re: Wprowadzenie zakazu palenia na klatce schodowej

mieszkam w starej kamienicy 4 rodzinnej .Wszyscy pala papierosy .Czesc na klatce schodowej.Sasidka ,ktora mieszka od 3 lat wlasnie mi zabronila palc choc pale sporadycznie.Twierdzi ,ze to miejsce publiczne.czy ma prawo innym pozwalac a mi zakazac?

teresa

25.11.2010 10:23:17

Re: Wprowadzenie zakazu palenia na klatce schodowej

mieszkam w starej kamienicy 4 rodzinnej .Wszyscy pala papierosy .Czesc na klatce schodowej.Sasidka ,ktora mieszka od 3 lat wlasnie mi zabronila palc choc pale sporadycznie.Twierdzi ,ze to miejsce publiczne.czy ma prawo innym pozwalac a mi zakazac?

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.10.2017

  Płyn do e-papierosów i wyroby nowatorskie objęte akcyzą?

  Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r. Produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe. 

 • 20.7.2017

  Zakaz propagowania komunizmu

  Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wprowadzi instrumenty prawne, które (...)

 • 26.12.2017

  Klauzula zakazu konkurencji w umowie zlecenia

  Analiza umów cywilnoprawnych, w tym w szczególności umowy zlecenia, pokazuje, że strony bardzo często zamieszczają wśród postanowień umownych klauzulę dotyczącą zakazu konkurencji. Jako (...)

 • 19.6.2017

  Koniec z nieuzasadnionym blokowaniem numerów ratunkowych!

  Celem projektu jest zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do numerów alarmowych, w szczególności 112, 997, 998 i 999, poprzez wprowadzenie wyraźnego (...)

 • 20.1.2019

  Nie będzie naliczania odsetek od zaległych odsetek

  Dzięki zmianie w Kodeksie cywilnym, nie będzie nieuzasadnionego uprzywilejowania instytucji kredytowych w zakresie naliczania odsetek od zaległych odsetek.