Wprowadzenie zakazu palenia na klatce schodowej

Pytanie:

"W prywatnej kamienicy niektórzy mieszkańcy palą papierosy na klatce schodowej. Czy można wprowadzić zakaz palenia papierosów na klatce schodowej? Jakie przepisy to regulują?"

Odpowiedź prawnika: Wprowadzenie zakazu palenia na klatce schodowej

Ograniczenia w paleniu wyrobów tytoniowych reguluje ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. 1996 Nr 10 poz. 55). Ustawa wprowadza ograniczenia w paleniu wyrobów tytoniowych (poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi) w:

 • w zakładach opieki zdrowotnej

 • w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,

 • w pomieszczeniach zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej, a w małych, jednoizbowych lokalach gastronomicznych - poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami.

Ponadto rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż w/w miejsca przeznaczone do użytku publicznego, jako strefy wolne od dymu tytoniowego.

Przepisy te nie dotyczą zatem prywatnych budynków mieszkalnych. W nich ograniczenia można wprowadzić nie na mocy przepisów powszechnie obowiązujących, ale na mocy postanowień np. regulaminu wspólnoty mieszkaniowej lub umowy najmu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • margerita 2013-06-24 22:36:46

  Mieszkam na parterze w bloku,co gorsza jest to mieszkanie szczytowe, schodzą się tu wszystkie szmendki, a więc i wszelkiej maści palacze. Nie mogę otworzyć okna w okresie największych upałów bo cały dym tytoniowy wlatuje mi do mieszkania.Ponadto niektórzy sąsiedzi kopcą w klatkach, że można "siekierę zawiesić". Nie pomagają żadne uwagi, ani prośby bo są to tak zuchwali bohaterowie, którzy uważają, że im wszystko wolno, jak więc można mówić o jakimś wspólnym porozumieniu dobrosąsiedzkim, mając do czynienia z takimi ludzmi. Kulturalni palacze nie stoją ludziom pod oknami, a takich jest mniejszość i tu należy im się pochwała. Ta większośc jest poprostu niereformowalna i tylko odpowiednio wysoką karą można ich nauczyć jakiegokolwiek szacunku dla drugiego czlowieka. Niech nikt więc nie mówi o jakim kolwiek ograniczaniu ich praw bo gdzie są prawa nas niepalących to nam się je ogranicza.

 • marek 2012-12-14 17:07:33

  ma, troche pokory czlowieku jak nie mozesz chociaz chwili bez papierosa wytrzymac- zapal w domu, nie truj innych

 • teresa 2012-11-25 10:23:17

  mieszkam w starej kamienicy 4 rodzinnej .Wszyscy pala papierosy .Czesc na klatce schodowej.Sasidka ,ktora mieszka od 3 lat wlasnie mi zabronila palc choc pale sporadycznie.Twierdzi ,ze to miejsce publiczne.czy ma prawo innym pozwalac a mi zakazac?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika