Wskazanie pomieszczenia tymczasowego
Pytanie:
"Komornik Sądowy wykonał eksmisję z lokalu mieszkalnego do wskazanego przez Spółdzielnię jako wierzyciela pomieszczenia tymczasowego. Dla osób eksmitowanych Spółdzielnia przygotowała umowy o udostępnienie pomieszczenia tymczasowego i ustaliła kwotę opłaty za używanie tego pomieszczenia. Umowy nie zostały przez wyeksmitowanych podpisane. Czy Spółdzielnia postąpiła prawidłowo chcąc zawrzeć umowę o udostępnienie pomieszczenia tymczasowego, czy samo wskazanie przez komornika pomieszczania tymczasowego jest wystarczające do obciążenia opłatami za używanie lokalu? Czy wobec nie podpisania umów Spółdzielnia może obciążyć osoby zajmujące pomieszczenia tymczasowe odszkodowaniem za bezumowne korzystanie z lokal?"
Odpowiedź prawnika: Wskazanie pomieszczenia tymczasowego
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie precyzują, na podstawie jakiej umowy eksmitowany lokator może zajmować pomieszczenie tymczasowe. Nie wskazuje także czy i jaki opłaty ma ponosić lokator zajmujący takie pomieszczenie. Z pewnością jednak samo wskazanie nie oznacza tytułu prawnego do pomieszczenia. Tytuł prawny, na podstawie którego będzie zajmowane pomieszczenie, zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Pomieszczenie tymczasowe może być wynajmowane, oddane w użyczenie, a nawet sprzedane, jeżeli właściciel takiego lokalu złoży lub przyjmie ofertę od eksmitowanego. Jeżeli czynsz wskazany przez spółdzielnię odpowiadał standardowi pomieszczenia, cenom w danej miejscowości itp. (jednym słowem był odpowiedni), to takie wskazanie pomieszczenia wydaje się prawidłowe. Jak napisano już jednak wyżej samo wskazanie (przepisy w żaden sposób nie definiują tego pojęcia) nie stanowi tytułu prawnego. W związku z tym spółdzielnia może naszym zdaniem żądać odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?