Wspólnota mieszkaniowa podatnikiem VAT

Pytanie:

"W jakiej sytuacji wspólnota mieszkaniowa staje się podatnikiem podatku VAT? Czy sama dokonuje takiego wyboru w sytuacji, w której jest to dla niej korzystne? Czy w jakimś przypadku dzieje się to z mocy prawa?"

Odpowiedź prawnika: Wspólnota mieszkaniowa podatnikiem VAT

Wspólnoty mieszkaniowe nie są podatnikami VAT w takim zakresie, w jakim dotyczy to obrotu między wspólnotą a współwłaścicielami. Za taki nieopodatkowany obrót uważa się zaliczkę na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zużycie ciepła, wody, wywóz nieczystości itp., a także wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty. Zaliczki te stanowią jedynie partycypację w kosztach jednostki organizacyjnej - wspólnoty mieszkaniowej - przez jej członków. Wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, na rzecz samych siebie (również jeżeli dotyczy to wyodrębnionych lokali, a nie części wspólnej), poprzez zapłatę zaliczek (kwot) z tytułu kosztów związanych z utrzymaniem własnych lokali, np. z tytułu opłat za ciepłą wodę lub ogrzewanie. Stroną umowy o dostawę ciepłej wody i ogrzewania, co do zasady jest wspólnota mieszkaniowa, reprezentowana przez zarząd. Tym samym brak jest uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą, a jej członkami. Powyższe potwierdziła informacja nr PP1-811/912/03 z 23 grudnia 2003 r. zamieszczona w Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów nr 1 (55) z 2004 r. w sprawie opodatkowania wspólnot mieszkaniowych podatkiem od towarów i usług.

W pewnych przypadkach wspólnota mieszkaniowa może być jednak podatnikiem podatku VAT. Będą to w sytuacje, w których wspólnota wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu na rzecz osób trzecich. Czynnościami takimi może być np. wynajmowanie lokali lub udostępnianie ścian budynku na reklamy. Uzyskiwane przez wspólnotę pożytki z tych tytułów są objęte VAT na ogólnych zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT). Tym samym wspólnota mieszkaniowa może być podatnikiem VAT.

Jednocześnie m.in. wspólnota mieszkaniowa jest zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwolniona podmiotowo z VAT, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej (pomniejszonej o kwotę podatku), nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. W przypadku rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w trakcie roku podatkowego, wspólnota jest, zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, zwolniona od podatku, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, równowartości ww. kwoty 10.000 euro. Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego równowartość ww. kwoty, zwolnienie traci moc, zgodnie za art. 113 ust. 10 ustawy o VAT, z momentem przekroczenia tej kwoty (tak: Informacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 19 lipca 2004 r., PD3.3-443-84/04).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika