Wstrzymanie wykonania wyroku a egzekucja

Pytanie:

"Wobec dłużnika została wydana klauzula wykonalności wyroku oraz wszczęto postępowanie komornicze. Dłużnik wystąpił do sądu z pozwem o stwierdzenie niezgodności z prawem wyroku, na podstawie którego prowadzona jest egzekucja. Czy w tym przypadku dłużnik będzie mógł wystąpić o zawieszenie egzekucji do czasu rozpatrzenia sprawy motywując to tym, iż egzekucja może spowodować niepowetowane straty w jego majątku w przypadku, gdy wyrok będzie uznany za niezgodny z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Wstrzymanie wykonania wyroku a egzekucja

Z przytoczonego przez Pana stanu faktycznego można przypuszczać, że chodzi o wniesienie przez dłużnika skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia - art.424.1 i n. KPC. Z przepisów proceduralnych dotyczących tej skargi wynika, że w sprawach nieuregulowanych mają zastosowanie odpowiednie przepisy dotyczące skargi kasacyjnej. Po wniesieniu przez dłużnika skargi, sąd drugiej instancji na wniosek dłużnika powinien zbadać czy nie zachodzą przesłanki do wstrzymania wykonania zaskarżonego orzeczenia, tzn. czy nie zachodzi sytuacja, w której to na skutek wykonania orzeczenia stronie mogła być wyrządzona niepowetowana szkoda. Dłużnik składając wniosek musi uzasadnić swoje stwierdzenie zawarte we wniosku. Jeżeli pozwany zgłosił wniosek o wstrzymanie wykonania, sąd może z urzędu, zamiast uwzględnienia tego wniosku, uzależnić wykonanie od złożenia przez powoda stosownego zabezpieczenia.

Postanowienie w tej kwestii może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Zgodnie z art. 820 kpc organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek dłużnika, jeżeli sąd uchylił natychmiastową wykonalność tytułu lub wstrzymał jego wykonanie albo dłużnik złożył zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądowego do zwolnienia go od egzekucji. Jeśli więc sąd przychyli się do wniosku o wstrzymanie wykonania wyroku, należy jeszcze wnioskować do komornika o zawieszenie egzekucji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika