Zawieszenie egzekucji a wypłata z funduszu alimentacyjnego

Pytanie:

Czy organ egzekucyjny może zawiesić egzekucję, gdy świadczenie alimentacyjne zostanie wypłacone z funduszu alimentacyjnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Art. 67 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Stanowi, iż: Egzekucję należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu prowadzi się w dalszym ciągu aż do ich zaspokojenia. Organ egzekucyjny przekazuje likwidatorowi kwoty ściągnięte od osoby zobowiązanej do alimentacji, pozostałe po zaspokojeniu alimentów i należności z tytułu wypłaconej zaliczki alimentacyjnej. Wniosek o umorzenie lub zawieszenie egzekucji wymaga zgody likwidatora.

Zgodnie z cytowanym wyżej art. 67 ustawy o świadczeniach rodzinnych, egzekucja ta powinna trwać aż do chwili zaspokojenia całości tej należności.Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

ewa

20.8.2014 18:47:29

Re: Zawieszenie egzekucji a wypłata z funduszu alimentacyjnego

Mam pytanie jak ja chcę zrezygnować z funduszu alimentacyjnego dla syna ażeby były mąż mógł spłacić długi to czy mogę tak postąpić? czy jakieś konsekwencje poniosę ,


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.12.2018

  Bliżej zmian w egzekucji świadczeń alimentacyjnych

  Nawet 60 tys. dzieci będzie mogło dodatkowo skorzystać z funduszu alimentacyjnego – wszystko dzięki rządowej nowelizacji podnoszącej do 800 zł kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń (...)

 • 29.4.2005

  Od 1 października 2004 r. dodatek zamiast świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

  Likwidacja Funduszu Alimentacyjnego to nie tylko zmiana w prawie, ale także zmiana wpływająca na życie wielu osób, szczególnie wychowujących dzieci. Z ustawą o świadczeniach rodzinnych (...)

 • 24.11.2018

  Działania wobec dłużników alimentacyjnych

  W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona do świadczenia alimentacyjnego od rodzica lub jej przedstawiciel ustawowy może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie (...)

 • 20.7.2017

  Aby dalej otrzymywać świadczenie 500+, złóż wniosek

  Korzystanie ze świadczenia wychowawczego w zbliżającym się okresie zasiłkowym wymaga złożenia nowego wniosku. Będzie to możliwe już od 1 sierpnia. Od tego dnia można ubiegać się także o świadczenia (...)

 • 5.11.2018

  Pakiet alimentacyjny w drodze

  Projekt przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań służących poprawie ściągalności alimentów. Stanowi realizację tzw. „pakietu alimentacyjnego” zawartego w „Przeglądzie (...)