Wszczęcie egzekucji z nieruchomości a odpis KW

Pytanie:

"W związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym na nieruchomości mojego dłużnika, otrzymałam od komornika wezwanie do usunięcia braków formalnych pisma w postaci obowiązku dostarczenia do niego odpisu Kw nieruchomości dłużnika pod rygorem zwrotu wniosku. Nie posiadam jednak takich informacji, a nie chcę wrócić do punktu wyjścia. Zależy mi też na czasie, którego nie mam, bo komornik na dostarczenie interesujących go dokumentów dał mi tylko 7 dni. Przeczytałam, że komornik nie może uzależniać wszczęcia egzekucji od dostarczenia dokumentów. Jaki konkretny przepis mówi o tym , że komornik nie może uzależniać wszczęcia egzekucji od dostarczenia mu odpisu Kw?"

Odpowiedź prawnika: Wszczęcie egzekucji z nieruchomości a odpis KW

We wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji oraz dołączyć tytuł wykonawczy. Wierzyciel we wniosku jest zobowiązany dokładanie określić nieruchomość, wskazać jej przeznaczenie oraz dokładny adres, numer księgi wieczystej (w przypadku braku księgi – zaświadczenie sądu wystawione na podstawie zbioru dokumentów wskazujące właściciela i wykaz ujawnionych w zbiorze dokumentów obciążeń).

Z przepisów kodeksu postępowania cywilnego nie wynika jednoznacznie obowiązek dołączenia do wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości odpisu z księgi wieczystej. Jednakże w doktrynie przyjmuje się zasadę zgodnie, z którą w/w obowiązek istnieje. Jak zostało wskazane w komentarzu H. Pietrzykowskiego, do art. 923 kpc (H. Pietrzykowski, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie I) ss. 628) ustawodawca w art. 943 kpc przewidział obowiązek złożenia odpisu z księgi wieczystej oraz wskazania uczestników postępowania dopiero przy wniosku o dokonanie opisu o oszacowania, jednakże biorąc pod uwagę cel egzekucji i względy praktyczne, należy przyjąć, że do wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości należy także dołączyć odpis z księgi wieczystej oraz wskazać uczestników postępowania. Komornik bowiem jest zobowiązany zawiadomić wszystkich uczestników postępowania o toczącej się egzekucji ( art. 126 § 1 w zw. z art. 13 § 2 i art. 805 k.p.c., a także § 123 ust. 1 rozp.czyn.kom).

Niedołączenie w/w dokumentów oraz niewskazanie wszystkich elementów wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, będzie stanowiło braki formalne. Jeśli więc braki formalne wniosku nie zostaną uzupełnione w wyznaczonym terminie (siedem dni), komornik powinien wydać zarządzenie o zwrocie wniosku. Wniosek zwrócony nie wywołuje żadnych skutków prawnych, natomiast uzupełniony wywołuje skutki w dacie jego złożenia.

W związku z powyższym, jest Pan zobowiązany do dołączenia do wniosku odpisu z księgi wieczystej, a komornik po bezskutecznym upływie terminu ma prawo zwrócić wniosek. Ustawa nie wskazuje jednoznacznie zakazu uzależniania wszczęcia egzekucji od dostarczenia odpisu z księgi wieczystej. Procedura w niniejszej sprawie opiera się głównie na doktrynie prawnej oraz praktyce.

Odpisy ksiąg wieczystych według ostatniego stanu wpisów wydaje się na żądanie osób zainteresowanych lub na żądanie sądu, prokuratora, notariusza, organu administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego. Centralna Informacja KW pobiera opłatę od wniosku o wydanie zwykłego odpisu księgi wieczystej w kwocie 30,00 zł.

Terminy do uzupełnienia braków formalnych są terminami realnymi, tj. uwzględniającymi procedury uzyskania niezbędnych dokumentów oraz dokonania niezbędnych czynności. W przedstawionej sytuacji siedmiodniowy termin w zupełności wystarczy na uzyskania odpisu z księgi wieczystej.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kejstut 2012-08-06 08:10:27

    Dłużnik jest właścicielem mieszkania własnościowego spółdzielczego,i nie ma księgi wieczystej (bo takiej nie musi mieć).Co wtedy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika