Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 306 prawa upadłościowego, po ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego, syndyk niezwłocznie przystępuje do spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Syndyk składa sędziemu-komisarzowi spis inwentarza wraz z planem likwidacyjnym w terminie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia upadłości. Natomiast, zgodnie z art. 319 sędzia-komisarz na wniosek syndyka przed sprzedażą przedsiębiorstwa wyznacza biegłego do sporządzenia opisu i oszacowania przedsiębiorstwa i jego zorganizowanych części, jeżeli nie dokonano tego przy sporządzaniu spisu inwentarza i oszacowania. Z kolei, z ogólnego przepisu art. 218 wynika, że jeżeli syndyk, nadzorca sądowy albo zarządca uzna za konieczne ustalenie okoliczności sprawy w drodze postępowania dowodowego, składa sędziemu-komisarzowi wniosek o przeprowadzenie dowodu. W razie uwzględnienia wniosku postępowanie dowodowe prowadzi sędzia-komisarz. Zatem, z przedstawionych powyżej przepisów, naszym zdaniem wynika, że to syndyk może sam przeprowadzić takie oszacowanie.
Opis przedsiębiorstwa powinien określać w szczególności przedmiot działalności przedsiębiorstwa, nieruchomości wchodzące w jego skład, ich obszar oraz oznaczenie księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, inne środki trwałe, stwierdzone prawa, a także obciążenia. W oszacowaniu należy odrębnie podać wartość przedsiębiorstwa w całości oraz jego zorganizowanych części, jeżeli mogą być wydzielone do sprzedaży. Jeżeli składniki przedsiębiorstwa obciążone są hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską, a także prawami i roszczeniami osobistymi, w oszacowaniu należy oddzielnie podać, które z tych praw pozostają w mocy po sprzedaży, a także ich wartość oraz wartości składników obciążonych, a także stosunek wartości tych praw do wartości przedsiębiorstwa. Wchodząca w skład przedsiębiorstwa nieruchomość, której dotyczy prawo pierwokupu przysługujące z mocy ustawy, podlega wyłączeniu i oddzielnej sprzedaży.
Zarzuty na opis i oszacowanie rozpoznaje sędzia-komisarz. Na postanowienie w sprawie zarzutów sędziego-komisarza zażalenie nie przysługuje, gdyż na postanowienia sędziego-komisarza zażalenie przysługuje zażalenie jeżeli ustawa wyraźnie tak stanowi. Można również dodać, że niektórzy z komentatorów wskazują nawet, że zarzuty te nie mają charakteru środka zaskarżenia, lecz są to zastrzeżenia co do treści i sposobu oszacowania. Zatem, jeżeli i ta droga zawiodła, naszym zdaniem, nie pozostaje nic innego jak wziąć udział w kolejnym przetargu lub zrezygnować z uczestniczenia w nim.