Wycena przedsiębiorstwa upadłego

Pytanie:

"Po ogłoszeniu upadłości poprzez likwidację majątku upadłego syndyk ogłosił przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości z określoną kwotą wywoławczą w wysokości złożonej mu oferty. Jako zainteresowanemu tym przetargiem syndyk w ramach okazania przedmiotu przetargu okazał tylko jakieś ruchomości składowane na zewnątrz, na terenie przedsiębiorstwa powiązanego rodzinnie z upadłym, zajmującego się identyczną działalnością jak upadły. (Upadły prowadził działalność w sieci co najmniej 8 spółek powiązanych rodzinnie i kapitałowo).Wg informacji ustnej syndyka to tylko pozostało po tym przedsiębiorstwie i jego nazwa. Na moje żądanie nie przedstawiono mi jakiegokolwiek wykazu i opisu sprzedawanego przedsiębiorstwa. Nie przedstawiono mi wykazu i opisu, bo go po prostu nie ma. O tym fakcie poinformowałam sędziego komisarza. Jednakże nic się nie zmieniło w tej sprawie Został ogłoszony drugi przetarg i w dalszym ciągu brak jakiegokolwiek opisu przedmiotu przetargu. Dokumentacja upadłego przedsiębiorstwa jest prowadzona w biurze powiązanym rodzinnie z upadłym. Sprzedawane przedsiębiorstwo nie posiada wyceny biegłego, bo syndyk w momencie przejęcia przedsiębiorstwa we wniosku do sądu upadłościowego oświadczył, że jest specjalistą z tej dziedziny. Wg mojej oceny na podstawie tego co nam wskazał ustnie syndyk cena wywoławcza jest dwukrotnie zawyżona. Jest to sytuacja bardzo dziwna. Czy warunek wyceny przez biegłego jest warunkiem koniecznym dla przebiegu prawidłowości sprzedaży przedsiębiorstwa upadłego w całości? Jeżeli tak, to proszę o informację jakie w naszym przypadku powinniśmy podjąć działania, żeby przedmiot przetargu został wyceniony i opisany."

Odpowiedź prawnika: Wycena przedsiębiorstwa upadłego

Zgodnie z art. 306 prawa upadłościowego, po ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego, syndyk niezwłocznie przystępuje do spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Syndyk składa sędziemu-komisarzowi spis inwentarza wraz z planem likwidacyjnym w terminie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia upadłości. Natomiast, zgodnie z art. 319 sędzia-komisarz na wniosek syndyka przed sprzedażą przedsiębiorstwa wyznacza biegłego do sporządzenia opisu i oszacowania przedsiębiorstwa i jego zorganizowanych części, jeżeli nie dokonano tego przy sporządzaniu spisu inwentarza i oszacowania.  Z kolei, z ogólnego przepisu art. 218 wynika, że jeżeli syndyk, nadzorca sądowy albo zarządca uzna za konieczne ustalenie okoliczności sprawy w drodze postępowania dowodowego, składa sędziemu-komisarzowi wniosek o przeprowadzenie dowodu. W razie uwzględnienia wniosku postępowanie dowodowe prowadzi sędzia-komisarz. Zatem, z przedstawionych powyżej przepisów, naszym zdaniem wynika, że to syndyk może sam przeprowadzić takie oszacowanie.

Opis przedsiębiorstwa powinien określać w szczególności przedmiot działalności przedsiębiorstwa, nieruchomości wchodzące w jego skład, ich obszar oraz oznaczenie księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, inne środki trwałe, stwierdzone prawa, a także obciążenia. W oszacowaniu należy odrębnie podać wartość przedsiębiorstwa w całości oraz jego zorganizowanych części, jeżeli mogą być wydzielone do sprzedaży. Jeżeli składniki przedsiębiorstwa obciążone są hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską, a także prawami i roszczeniami osobistymi, w oszacowaniu należy oddzielnie podać, które z tych praw pozostają w mocy po sprzedaży, a także ich wartość oraz wartości składników obciążonych, a także stosunek wartości tych praw do wartości przedsiębiorstwa. Wchodząca w skład przedsiębiorstwa nieruchomość, której dotyczy prawo pierwokupu przysługujące z mocy ustawy, podlega wyłączeniu i oddzielnej sprzedaży.

Zarzuty na opis i oszacowanie rozpoznaje sędzia-komisarz. Na postanowienie w sprawie zarzutów sędziego-komisarza zażalenie nie przysługuje, gdyż na postanowienia sędziego-komisarza zażalenie przysługuje zażalenie jeżeli ustawa wyraźnie tak stanowi. Można również dodać, że niektórzy z komentatorów wskazują nawet, że zarzuty te nie mają charakteru środka zaskarżenia, lecz są to zastrzeżenia co do treści i sposobu oszacowania. Zatem, jeżeli i ta droga zawiodła, naszym zdaniem, nie pozostaje nic innego jak wziąć udział w kolejnym przetargu lub zrezygnować z uczestniczenia w nim.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika