Wycofanie auta ze spółki
Pytanie:
"Umową założycielską spółki cywilnej wspólnik wprowadził do spółki swój samochód. Parę dni później spółka zdecydowała wycofać samochód ze spółki. Sporządzony został dotyczący tego aneks do umowy spółki. Czy konieczne jest zapłacenie jakiegoś podatku od tej czynności?"
Odpowiedź prawnika: Wycofanie auta ze spółki
Zgodnie z art. 863 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego, wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.
Samochód wniesiony przez wspólnika do spółki cywilnej staje się własnością wszystkich wspólników spółki i przestaje być wyłączną własnością wspólnika, który go wniósł do spółki. Zatem ewentualne wycofanie samochodu ze spółki cywilnej nie może nastąpić w formie zwykłego zwrotnego przekazania samochodu wspólnikowi, który wniósł samochodów, ale może nastąpić bądź odpłatnie (umową sprzedaży), bądź nieodpłatnie (darowizną).
Oczywiście zarówno z umową sprzedaży, jak i darowizny wiążą się określone skutki podatkowe, tak w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (przychód ze sprzedaży samochodu), jak i podatku od spadków i darowizn (darowizna samochodu na rzecz wspólnika). Jeżeli samochód nie może być uznany za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), gdyż jego okres używania przez podatnika (spółkę cywilną) dokonującego dostawy wyniósł mniej niż pół roku, przy sprzedaży samochodu może wystąpić również konieczność opodatkowania VAT dostawy samochodu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?