Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 863 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego, wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.
Samochód wniesiony przez wspólnika do spółki cywilnej staje się własnością wszystkich wspólników spółki i przestaje być wyłączną własnością wspólnika, który go wniósł do spółki. Zatem ewentualne wycofanie samochodu ze spółki cywilnej nie może nastąpić w formie zwykłego zwrotnego przekazania samochodu wspólnikowi, który wniósł samochodów, ale może nastąpić bądź odpłatnie (umową sprzedaży), bądź nieodpłatnie (darowizną).
Oczywiście zarówno z umową sprzedaży, jak i darowizny wiążą się określone skutki podatkowe, tak w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (przychód ze sprzedaży samochodu), jak i podatku od spadków i darowizn (darowizna samochodu na rzecz wspólnika). Jeżeli samochód nie może być uznany za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), gdyż jego okres używania przez podatnika (spółkę cywilną) dokonującego dostawy wyniósł mniej niż pół roku, przy sprzedaży samochodu może wystąpić również konieczność opodatkowania VAT dostawy samochodu.